ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ- FOLLOWGREEN

Πριν λίγες μέρες στο σχολείο μας τοποθετήθηκαν κάδοι ανακύκλωσης χαρτιού και αλουμινίου, στα πλαίσια του Σχολικού Διαγωνισμού Ανακύκλωσης που ξεκίνησε στα δημοτικά σχολεία του Δήμου Κομοτηνής, με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα ανακύκλωσης.
Μαθητές , εκπαιδευτικοί και γονείς καλούνται να ανακυκλώσουν χαρτί, αλουμίνιο και μπαταρίες στους ειδικούς κάδους. Η δράση αυτή επιβραβεύεται με πόντους, ενώ στο τέλος της χρονιάς θα επιβραβευθούν όλα τα σχολεία για τη συμμετοχή τους.
Στόχος της συγκεκριμένης δράσης, η οποία πραγματοποιείται στο πλαίσιο του δημοτικού προγράμματος Followgreen, σε συνεργασία με:
-τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Περιφερειακής ενότητας Ροδόπης,
το πρόγραμμα ανακύκλωσης αλουμινίου «Κάθε κουτί μετράει»
και την ΑΦΗΣ Α.Ε.
είναι η ανακύκλωση να γίνει κομμάτι της καθημερινής ζωής όχι μόνο των μαθητών αλλά και των γονέων και των εκπαιδευτικών.
Στη δημοτική πλατφόρμα www.followgreen.gr/komotini μπορείτε να ενημερώνεστε για θέματα γύρω από την ανακύκλωση.
ΑΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ Η ΔΡΑΣΗ!!!