Ο ΜΠΕΛΛΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΛΚΗΣ ΜΑΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ

Την  Πέμπτη 21/11/2019 επισκέφτηκαν  το σχολείο μας εκπρόσωποι του φιλοζωικού σωματείου «Κιβωτός» Αλεξανδρούπολης, ο κ. Ράπτης –πρόεδρος και ο κ. Κουκουζέλης – εκπαιδευτής σκύλων. Σκοπός της επίσκεψης ήταν η ενημέρωση για το θέμα των αδέσποτων ζώων. Έτσι μικροί και μεγάλοι μάθαμε ποια είναι τα αδέσποτα, πως καταλήγουν αδέσποτα, πως ζουν  και κυρίως πως συμπεριφερόμαστε απέναντι τους. Μας μίλησαν και μας έδειξαν φωτογραφίες και βίντεο, τα οποία μας τράβηξαν το ενδιαφέρον και μας συγκίνησαν.

Στη  συνέχεια μας περίμενε μία έκπληξη. Στο σχολείο μπήκαν δύο τετράποδοι φίλοι  ο Μπέλλος και ο Άλκης, συνοδευόμενοι από τους εκπαιδευτές τους. Οι  μαθητές τους υποδέχτηκαν, άλλοι με χαρά και ενθουσιασμό και άλλοι κάπως διστακτικά. Στη συνέχεια μας γνώρισαν και τους γνωρίσαμε, τα χαϊδέψαμε και παίξαμε μαζί τους. Φυσικά βγάλαμε αναμνηστικές φωτογραφίες όλοι μαζί.

Ευχαριστούμε θερμά το Φιλοζωικό Σωματείο Αλεξανδρούπολης «Κιβωτός» και κυρίως τους κυρίους Ράπτη και Κουκουζέλη για την άμεση απόκριση στο αίτημα μας και για την αφιλοκερδή προσφορά και συμμετοχή στη δράση που βοήθησε  να  μάθουμε ποια είναι τα  «αδέσποτα», πώς κατέληξαν έτσι, πώς  ζούνε και τους κανόνες συμπεριφοράς απέναντι τους.

Ευχαριστούμε   τους τετράποδους φίλους μας Μπέλλο  και Άλκη  για την υπομονή τους και για την ευκαιρία που μας δώσανε να νιώσουμε όμορφα, να προσφέρουμε αγάπη  και να ζήσουμε στο χώρο του σχολείου μία ξεχωριστή εμπειρία.