ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΑ!!!!!

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου,

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων σας ευχαριστεί θερμά για την προσφορά σας. Η άμεση ανταπόκριση στο αίτημα μας για την αγορά εκπαιδευτικού – εποπτικού υλικού και την κάλυψη λειτουργικών αναγκών του σχολείου αναδεικνύει, με τον καλύτερο τρόπο, το ενδιαφέρον και τη στήριξη σας.

Τις δύσκολες αυτές στιγμές της οικονομικής κρίσης στέκεστε δίπλα στα παιδιά και συμβάλλετε σημαντικά, προσφέροντας τους όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες εκπαίδευσης.  Δίνετε επίσης στους εκπαιδευτικούς, τη δυνατότητα να αξιοποιήσουν με τον καλύτερό τρόπο το υλικό, παρέχοντας στους μαθητές ένα κατάλληλο και ελκυστικό εκπαιδευτικό περιβάλλον.

Με ιδιαίτερη χαρά επισημαίνουμε ότι, έχει δομηθεί μια σχέση συνεργασίας και ευελπιστούμε και εργαζόμαστε από κοινού, με στόχο τη βελτίωση και τη συνέχιση της.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ   ΘΕΡΜΑ

Ο  Σύλλογος Διδασκόντων

Εκπαιδευτικά Λογισμικά & Διαδραστικοί Πίνακες

Η πληροφορικός μας, κ. Στεργίου Ελευθερία, χρησιμοποιεί τους νέους διαδραστικούς πίνακες σε συνδυασμό με εκπαιδευτικά λογισμικά, τα οποία εγκατέστησε σε όλους τους καινούργιους υπολογιστές του σχολείου μας.

Είναι γεγονός πως η χρήση του διαδραστικού πίνακα (δυνατότητα αφής αντί πληκτρολογίου) σε συνδυασμό με τα εκπαιδευτικά λογισμικά βοηθούν τους μαθητές να εμπλακούν στην εκπαιδευτική διαδικασία. Έτσι, η γνώση ανακαλύπτεται σταδιακά από τα παιδιά και μέσω της ενεργητικής της διάστασης γίνεται κτήμα τους.

Τα εκπαιδευτικά λογισμικά που χρησιμοποιούνται στο σχολείο μας συμβάλλουν στην απόκτηση λεξιλογίου, βελτιώνουν την κατανόηση του προφορικού λόγου και τον οπτικοκινητικό συντονισμό (μάτι – χέρι), ενώ παράλληλα αυξάνουν την ικανότητα συγκέντρωσης και εστίασης.

Τέλος, ο τρόπος που τα λογισμικά είναι δομημένα μπορούν να κινητοποιήσουν την προσοχή των μαθητών και να επιτύχουν εκπαιδευτικούς στόχους σε ατομικό αλλά και συλλογικό επίπεδο.