Παγκόσμια ημέρα Μουσείων (18 Μαϊου)

mouseia1

Το Διεθνές Συμβούλιο Μουσείων (ICOM), επιθυμώντας να αναδείξει το ρόλο των Μουσείων στη σύγχρονη κοινωνία, όρισε από το 1977 τη 18η Μαΐου ως Διεθνή Ημέρα Μουσείων.

Το μήνυμα αυτής της επετείου είναι «να γίνουν τα Μουσεία φορείς πολιτισμικών ανταλλαγών, με σκοπό την ανάπτυξη της μόρφωσης και της αμοιβαίας κατανόησης, τη συνεργασία και την ειρήνη ανάμεσα στους λαούς».

Η είσοδος στα μουσεία είναι ελεύθερη.

Η 18η Μαΐου είναι αφιερωμένη κάθε χρόνο σε ένα συγκεκριμένο θέμα που αφορά στα μουσεία και στην προστασία της πολιτιστικής κληρονομιάς.

Το Δ.Σ. του Ελληνικού Τμήματος του ICOM επέλεξε το Μουσείο Νεότερου Ελληνικού Πολιτισμού, ως τιμώμενο φορέα για το 2024, εκτιμώντας ιδιαίτερα το επιστημονικό και το εκπαιδευτικό έργο που επιτελεί.

Το πρόγραμμα των δράσεων που έχουν ετοιμάσει τα ελληνικά μουσεία με αφορμή την Διεθνή Ημέρα Μουσείων 2024 με θέμα «Μουσεία για την Εκπαίδευση και την Έρευνα» είναι διαθέσιμο ΕΔΩ.

Μουσεία που μπορείς να επισκεφτείς online

Εξωτερικό

1. Βρετανικό Μουσείο
  2. Μητροπολιτικό Μουσείο Τέχνης
  3. Μουσείο του Βατικανού
  4. Λούβρο
  5. Louvre Kids
  6. Ερμιτάζ (Αγία Πετρούπολη)
  7. Το σπίτι της Άννας Φρανκ (Άμστερνταμ)
  8. Η Εθνική Πινακοθήκη του Λονδίνου

2. Αρχαιολογικά Μουσεία και Συλλογές στην Ελλάδα
  3. Ψηφιακό Μουσείο Comics
  4. Μουσειακές Βαλίτσες
  5. «Museums & Landmarks Adventure» – Ταξιδέψτε στα Μουσεία και στα αξιοθέατα του κόσμου (Εκπαιδευτικό εγχειρίδιο)
  6. e-KIDS (εκπαίδευση και διασκέδαση από το Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας, e-GAMES, e-COLORING, e-LEARNING, e-NATURE)
Γέγονε – Μέσα στο Μουσείο

Μια σειρά stop motion animation που ξεκλειδώνει τη φαντασία των παιδιών αλλά και την πόρτα κάθε μουσείου. Στόχος της είναι να δημιουργήσει μια πρώτη επαφή των παιδιών με τα μουσεία, μέσα από μια ψυχαγωγική αφήγηση ενώ ταυτόχρονα δημιουργεί το έδαφος για οικογενειακή ψυχαγωγία και συζήτηση ανάμεσα σε παιδιά και γονείς, αλλά και μέσα σε μουσεία και σχολεία. Σε συνεργασία με τους υπεύθυνους των παιδικών εκπαιδευτικών προγραμμάτων του κάθε μουσείου, έχουν επιλεγεί χαρακτηριστικά εκθέματα που αντιπροσωπεύουν το κάθε μουσείο (δύο εκθέματα ανά μουσείο). Αυτά στη συνέχεια μετατρέπονται σε τρισδιάστατα μοντέλα. Παράλληλα η σύνθεση της πρωτότυπης μουσικής για κάθε επεισόδιο, όπως και η ηχογράφηση στα Μουσικά Σύνολα, δημιουργεί μια ακόμη εντυπωσιακή διάσταση στην παραγωγή.

Gegone Mesa sto mouseio Geniki logo 1021x576

Κατεβάστε δωρεάν 21.500 έργα τέχνης σε υψηλή ανάλυση από την συλλογή έξι μουσείων

Η ιστοσελίδα www.useum.org προσφέρει ψηφιοποιημένα 21.500 έργα τέχνης για κατέβασμα σε υψηλή ανάλυση εντελώς δωρεάν, τα οποία μπορείτε να χρησιμοποιήσετε όπως εσείς θέλετε, ακόμα και να τα εκτυπώσετε!

Συγκεκριμένα τα έργα αυτά προέρχονται από τις συλλογές του Κρατικού Μουσείου της Ολλανδίας, του Μουσείο Τέχνης του Λος Αντζελες, του Εθνικού Μουσείου Τέχνης της Δανίας, το Μουσείο Γκετί, το Μουσείο Τέχνης της Ινδιανάπολης και την Εθνική Πινακοθήκη Τέχνης στην Ουάσιγκτον.

useum

Genially

mouseia2

mouseia3
mouseia4
mouseia5
Δραστηριότητες – Χρήσιμα

PDF αρχεία

1. Βρίσκω τη σκιά κάθε εκθέματος
  2. Γλώσσα
  3. Κόβω και κολλώ
  4. Μαθηματικά 1
  5. Μαθηματικά 2
  6. Αγγεία και σχήματα
  7. Προγραφή
  8. Οι κανόνες του Μουσείου
  9. Ιστορία αναζήτησης πληροφορίας μέσω υπολογιστή (28ο ΔΣ Πειραιά, Βάνα Τσουκάτου – Μαρία Καναβού)
  10. Τα 10 δικαιώματα του “μικρού” επισκέπτη ενός Μουσείου (συλλογικό ebook)
  11. Πριν και μετά την επίσκεψη στο Μουσείο (οδηγίες)
  12. Τα μουσεία στην Παιδαγωγική Διαδικασία
  13. Παιδικά βιβλία μυθοπλασίας για μουσεία
  14. Δείτε πώς γράφεται το όνομά σας στην … Γραμμική Β’!
  15. Εκπαιδευτικό υλικό για την έκθεση Αρχαιολατρεία και Φιλελληνισμός (Μουσείο Κυκλαδίκης Τέχνης)

Wordwall

1. Κουίζ 1