Μουσείο Γεωλογικής Ιστορίας Ολύμπου!

Την Τετάρτη,23Οκτωβρίου πραγματοποιήσαμε την πρώτη μας εκπαιδευτική επίσκεψη για την καινούρια σχολική χρονιά,  οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δευτέρας και της Τρίτης τάξης. Επισκεφτήκαμε το Μουσείο Γεωλογικής Ιστορίας Ολύμπου στην Λεπτοκαρυά Πιερίας.
Το Μουσείο Γεωλογικής Ιστορίας Ολύμπου λειτουργεί από το καλοκαίρι του 2013, στην Λεπτοκαρυά του νομού Πιερίας.
Το Μουσείο δημιουργήθηκε με την συνεργασία του Γεωλογικού τμήματος του ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟΥ  ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ  της Θεσσαλονίκης.
Στο Μουσείο παρουσιάζεται η εξέλιξη του Ολύμπου μέσα στον Γεωλογικό Χρόνο ,όπως και τα απολιθώματα από την ευρύτερη περιοχή, που παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την εξέλιξη της πανίδας και της χλωρίδας. Είναι ένα καταπληκτικό Μουσείο που φιλοξενεί μια όμορφη συλλογή ορυκτών και πετρωμάτων  της περιοχής του Ολύμπου.
Το Μουσείο είναι «ανοιχτού τύπου» δηλαδή ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟ όπου  είχαμε τη δυνατότητα να αγγίξουμε τα διάφορα κρύσταλλα και απολιθώματα .
Ακόμη γίναμε και μικροί ανασκαφείς. Σκάψαμε σε πρότυπα ανασκαφικά σκάμματα για να βρούμε διάφορα απολιθώματα, κρύσταλλα και πετρώματα και έπειτα να τα αναγνωρίσουμε συγκρίνοντας τα με αυτά που υπάρχουν στο Μουσείο.
Επίσης υπήρχε και αίθουσα με έκθεση  ζωγραφικής με θέμα τη ζωή του Μέγα Αλέξανδρου.

Περάσαμε καταπληκτικά!!!