«2ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Σκίτσου με θέμα την Οδική Ασφάλεια»

Έργο του Κώστα Τ.

Πανελλήνιος μαθητικός διαγωνισμός σκίτσου με τίτλο «Η χρήση του δρόμου…είναι στο χέρι σου – Αύριο εγώ θα οδηγώ».

Η επιστημονική ομάδα της EDUCARTOON, στα πλαίσια της εκστρατείας ενημέρωσης για την κυκλοφοριακή αγωγή, συνδιοργάνωσε με την Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, τον πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό σκίτσου με θέμα: «Η χρήση του δρόμου…είναι στο χέρι σου – Αύριο εγώ θα οδηγώ».  Ο διαγωνισμός διεξάγει υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων και απευθυνόταν σε μαθητές δημοτικών σχολείων (Δ΄- Ε΄- Στ΄ δημοτικού), Γυμνασίων και Λυκείων της χώρας, δημόσιων και ιδιωτικών αλλά και ελληνόφωνα σχολεία του εξωτερικού.

Σκοπός του διαγωνισμού ήταν να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές για την ασφάλεια στο δρόμο και να διαμορφώσουν μία σωστή οδική κουλτούρα μέσα από την καλλιτεχνική έκφραση και τη δημιουργία.

Τα έξι έργα που αντιπροσώπευσαν το σχολείο μας στον διαγωνισμό σκίτσου ήταν πολύ ιδιαίτερα, καλοσχεδιασμένα και το καθένα ξεχωριστά έκρυβε ένα κομμάτι της προσωπικότητας του δημιουργού του.

Το έργο του Κώστα Τ. ήταν εφυέστατο,με πολύ προσοχή στην λεπτομέρεια και εξαιρετικής απόδοσης.Το έργο του Αλέξανδρου Ι. επίσης πολύ έξυπνο με έμφαση στα σήματα κυκλοφορίας αλλα και της ρύπανσης του περιβάλλοντος,ενώ το έργο του Γιώργου Ο. είχε εναν μοναδικό επαναστατικό χαρακτήρα καθώς είχε στοιχεία απο  γκράφιτι. Το έργο του Κωνσταντίνου Μ. ειχε ζωηρή,ευφάνταστη εικονογράφηση και με ξεκάθαρα μυνήματα ενώ το έργο της Φαίη Δ. μας ταξίδεψε σε μια άλλη κατάσταση πιο ατμοσφαιρική και ευαίσθητη  όπως το διάστημα. Στον αντίποδα,ο Νίκος Μ. μας έδειξε τα μυστικά του βυθού της θάλασσας και χρησιμοποιώντας κυρίως γήινα χρώματα μας μεταφέρει σ έναν ιδανικό υδάτινο κόσμο..

Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες !

Διαγωνισμός αφίσας «τα παιδιά αγαπούν τα φρούτα»

Το έργο που προκρίθηκε στην τελική διαδικασία, του μαθητή της Β τάξης Γιώργου Κ.

Στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης, συγχρόνως με την υλοποίηση του προγράμματος υγιεινής διατροφής, διενεργήθηκαν στο Σχολείο μας δύο (2) διαγωνισμοί ως ακολούθως :

α) Διαγωνισμός αφίσας για τις Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξεις με θέμα «Τα παιδιά αγαπούν τα φρούτα».

β) Διαγωνισμός σύντομου προωθητικού κειμένου για τις Δ΄, Ε΄ και Στ΄ τάξεις με θέμα «Η σπουδαιότητα της καθημερινής κατανάλωσης φρούτων στο πλαίσιο της υγιεινής διατροφής».

Ο διαγωνισμός αφίσας «τα παιδιά αγαπούν τα φρούτα» κατάφερε να στρέψει το ανήσυχο πνεύμα των παιδιών της Α, Β & Γ τάξης σε ενα δημιουργικό μονοπάτι που το αποτέλεσμα του ξεπέρασε κάθε προσδοκία!

Οι εμπειρίες τους και η αλληλεπίδραση τους με το συγκεκριμένο περιβάλλον που ζούνε φαίνεται πώς δομούν την γνώση, ενώ μέσω της εικαστικής διαδικασίας όχι μόνο εδραιώνει την εσωτερίκευση της αλλα μέσω της υλοποίησης της,της εικονοποίησης , βρίσκει και μια δίοδο επικοινωνίας.

Η επιλογή απο την επιτροπή ήταν πολύ δύσκολη καθώς υπήρχαν πολλές καλές συμμετοχές. Και απο τα οκτώ τμήματα υπήρχαν σχέδια που ξεχώρισαν γι’αυτο και δώθηκαν είκοσι  έπαινοι για τα παιδιά που κατάφεραν να συμμετέχουν στην επιλογή πρόκρισης απο το σχολείο μας.

Τα τρία καλύτερα έργα που φτάσανε στον τελικό ήταν απο δύο μαθητές της Β τάξης και μίας μαθήτριας της Γ τάξης. Το σχέδιο που προκρίθηκε απο το σχολείο μας για να περάσει στην τελική φάση που θα συναγωνιστεί με όλα τα σχολεία που συμμετείχαν στον διαγωνισμό ήταν μαθητή της Β τάξης. Ξεχώρισε για τον ιδιαίτερο τρόπο σύνθεσης και απόδοσης του θέματος του(τεχνική του κολάζ ) . Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες και καλη επιτυχία στον νικητή μας!