E-Twìnning 2021-2022 -Ε1 τάξη 1ου Δ. Σχολείου Σκιάθου

Ε1 1ο Δημοτικό Σχολείο Σκιάθου 1Τη φετινή σχολική χρονιά, οι μαθητές της Ε1 τάξης με υπεύθυνη την εκπ/κό Μουσικής Γκέρτζα Νιόβη,συμμετείχαν στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα του Ε-twìnning και σε συνεργασία με την Δ τάξη του Δημοτικού Σχολείου Κρύας Βρύσης του Νομού Πέλλας.

Οι δύο τάξεις, από τα δύο σχολεία ήρθαν σε άμμεση αλληλεπίδραση ανταλλάσσοντας ιδέες και απόψεις και γνωρίστηκαν μεταξύ τους ,μαθαίνοντας τις  συνήθειες, τη μουσική και την παράδοση του τόπου τους.

ae190f52b5f5945e project el 1 1 3

Παρακάτω η εκπαιδευτικός Μουσικής ,Γκέρτζα Νιόβη, μας δίνει πληροφορίες για το έργο.

Etwinning 2021-2022

2ο ΔΣ Κρύας Βρύσης – Δ Τάξη- Παναγιώτης Παβέλης
1ο ΔΣ Σκιάθου – Ε1 Τάξη- Νιόβη Γκέρτζα

Οι μαθητές των δύο σχολείων: Ο Βαγγέλης, ο Κώστας, η Κατερίνα, η Μαρία, η Μαριλένα, ο Δημήτρης, η Αγγελική, η Μαριάννα, ο Κώστας, ο Ντενίς, η Ραφαέλα,η Βασιλική, η Κατερίνα, η Σοφία, η Φιορέλα, η Τζοάνα, η Έρικα, η Λάουρα, ο Αποστόλης, ο Απόστολος, Οργκέν, ο Ορέστης, η Μάτα, ο Γιάννης.

Ηλεκτρονικό Περιοδικό – Το μολύβι που μιλάει
➔ Αναλύσαμε θέματα της επικαιρότητας
➔ Αναζητήσαμε πληροφορίες για τον τόπο μας
➔ Ασχοληθήκαμε με ρομποτική και πειράματα
➔ Καταγράψαμε τα ενδιαφέροντά μας

Διαβάστε τα δύο τεύχη του περιοδικού μας εδώ: https://schoolpress.sch.gr/microwedo/

Δημιουργία Ψηφιακού Υλικού

➔ Δημιουργήσαμε βίντεο με δικές μας φωτογραφίες
➔ Ηχογραφήσαμε τραγούδια στην τάξη
➔ Φτιάξαμε ζωγραφιές και τις προσθέσαμε σε βίντεο, τραγουδώντας όλοι μαζί
➔ Αναζητήσαμε την ιστορία του τόπου μας σε ηλεκτρονικές πλατφόρμες και από συγγενείς μας και τα καταγράψαμε στο περιοδικό

Δημιουργία Θεατρικών & Χορωδίας

➔ Γράψαμε δικά μας θεατρικά για την 25η Μαρτίου και για την τελική γιορτή
➔ Παρουσιάσαμε τα θεατρικά στην συνεργαζόμενη τάξη και τα καταγράψαμε
➔ Τραγουδήσαμε ως χορωδία εορταστικά τραγούδια

Ευχαριστούμε πολύ το συνεργαζόμενο σχολείο της Κρύας Βρύσης και τον δάσκαλό τους για την εξαιρετική συνεργασία και τη δημιουργική διάθεση κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.

Etwinning 1 2

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, που προσπάθησαν κατά τη διάρκεια του προγράμματος να πετύχουν τους στόχους που είχαμε θέσει και έδειξαν ιδιαίτερη σοβαρότητα, αίσθημα συνεργασίας και είχαν ενεργή συμμετοχή.

Etwinning 2021-2022 (1)

Κατηγορίες: E-Twinning, Ανακοινώσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.