Ενημέρωση για την επαναλειτουργία του σχολείου.

Αγαπητοί γονείς!

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου, ευχόμαστε σε όλους σας, Καλή Χρονιά!

Από τη Δευτέρα 11 Ιανουαρίου  το σχολείο θα λειτουργήσει πάλι κανονικά με δια ζώσης μαθήματα και όλα τα μέτρα προστασίας που ορίζει το ΥΠΑΙΘ και ο ΕΟΔΥ.

Οι πληροφορίες και οι οδηγίες που ακολουθούν, χρήζουν ιδιαίτερης προσοχής από όλους μας, για τον περιορισμό της διασποράς του COVID 19 στο σχολικό περιβάλλον.

Προσέλευση μαθητών

Η προσέλευση των μαθητών θα γίνεται όπως και πρώτα από τις 8:00 έως τις 8:15, από τις δύο εισόδους της αυλής (μεγάλη και μικρή).

Οι πόρτες ανοίγουν στις 8:00 ακριβώς και κλειδώνουν μετά τις 8:15.

Οι γονείς που συνοδεύουν τα παιδιά τους τα αφήνουν έξω και μακριά από τις αυλόπορτες όπου τα παραλαμβάνουν οι εκπ/κοί που εφημερεύουν.

Οι μαθητές περιμένουν στην αυλή στο χώρο που έχει καθοριστεί για κάθε τάξη, μέχρι να χτυπήσει το κουδούνι και να εισέλθουν με σειρά και ένας ένας στην τάξη του. Τις βροχερές ημέρες οι μαθητές εισέρχονται κατευθείαν στις αίθουσές τους .

Αποχώρηση μαθητών

Την ώρα της αποχώρησης οι μαθητές της Α΄και Δ΄τάξης αποχωρούν από την πίσω έξοδο και οι μαθητές της Β΄,Γ΄,Ε΄και Στ΄τάξης από τις μπροστινές εξόδους.

ΩΡΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ:13:10 για τους μαθητές της Α΄, Β΄και Γ΄τάξης και 13:15΄για τους μαθητές της Δ΄,Ε΄και Στ΄τάξης.

Οδηγίες προς τους γονείς

Παρακαλούνται οι γονείς που περιμένουν να παραλάβουν τα παιδιά τους να στέκονται μακριά από τις αυλόπορτες και σε απόσταση μεταξύ τους , ώστε να μην εμποδίζεται η αποχώρηση των μαθητών και να τηρούνται οι αποστάσεις .

(ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΟΥΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ)

• Η ώρα εισόδου των γονέων στο σχολείο ορίζεται κατόπιν ραντεβού, από τις 13:30 μ.μ. έως 14:00 μ.μ. για κάθε είδους συνεργασία με τη δ/νση.(τηλ.2427022227)
  •   Προστατέψτε το παιδί σας, την οικογένειά σας και το σχολείο. Ενθαρρύνετε τα παιδιά να ακολουθούν τις οδηγίες του ΕΟΔΥ και να εφαρμόζουν τα μέτρα υγιεινής, κυρίως τη χρήση μάσκας…

·         Να αποφεύγουν τη στενή επαφή με άτομα που παρουσιάζουν συμπτώματα του ιού και να κρατούν αποστάσεις από τους ηλικιωμένους ή τα ευάλωτα άτομα της οικογένειας.

·         Να βήχουν και να φτερνίζονται στον αγκώνα τους ή σε ένα χαρτομάντιλο το οποίο θα πετούν αμέσως σε κάδο απορριμμάτων.

·         Να πλένουν συχνά τα χέρια τους με σαπούνι και νερό για τουλάχιστον 20 δευτερόλεπτα ειδικά πριν τη λήψη φαγητού και μετά τη χρήση της τουαλέτας.

·         Κρατήστε τα παιδιά στο σπίτι αν νιώθουν άρρωστα, επικοινωνήστε άμεσα με γιατρό της πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας, κατά προτίμηση με γιατρό που παρακολουθεί συστηματικά τα παιδιά, και ενημερώστε το σχολείο.

·        Αποθαρρύνετε τα παιδιά να συνωστίζονται σε κλειστούς χώρους με πολλά άτομα.

Παρακαλούμε να έχουν οι μαθητές μαζί τους και σε ξεχωριστό σακουλάκι, 3 καθαρές μάσκες, μία για κάθε διάλειμμα.

Οι μάσκες πρέπει να πλένονται και να αποστειρώνονται καθημερινά.

Λειτουργία Κυλικείου

Τα κυλικεία λειτουργούν σύμφωνα με τις οδηγίες της από 3.9.2020 εισήγησης της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας Δημόσιας Υγείας έναντι του κορωνοϊού COVID-19.

Το κυλικείο του σχολείου θα διαθέτει μόνο τρόφιμα και υγρά που είναι συσκευασμένα ή έχουν ετοιμαστεί από το κυλικείο, πριν την ώρα διάθεσής τους σε ατομικές συσκευασίες που προστατεύονται από κατάλληλο υλικό. Οι μαθητές πρέπει να τηρούν αποστάσεις τουλάχιστον ενάμισι (1,5) μέτρου κατά την αναμονή για εξυπηρέτηση από το κυλικείο  φορώντας τη μάσκα τους ( υπάρχει σήμανση στο έδαφος με τις προβλεπόμενες αποστάσεις).

Για οποιαδήποτε απορία ή πληροφορία τηλεφωνήστε στο τηλέφωνο του σχολείου 2427022227.

Η Δ/ντρια του Σχολείου

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.