ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΕΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΕΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ

“Ψυχική ανθεκτικότητα μαθητών και σχολική επίδοση”

Κεντρικό θέμα της 4ης ανοιχτής συνάντησης-ομιλίας της Σχολής Γονέων «Μεγαλώνoντας, μαθαίνοντας και επικοινωνώντας με τα παιδιά μας» ήταν η «Ψυχική ανθεκτικότητα μαθητών και σχολική επίδοση» που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας την Τετάρτη 15 Ιανουαρίου 2020. Εισηγήτρια ήταν η κα. Καλλιόπη Λάμπα, Αναπtυξιακή-Νευροψυχολόγος Μ. Sc η οποία κέντρισε το ενδιαφέρον του κοινού με την αυθεντικότητα και το ρεαλισμό του λόγου της.

Γονείς και εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να αναγνωρίσουν πόσο σημαντική είναι η ανάπτυξη της ψυχικής ανθεκτικότητας από τη μικρή ακόμη ηλικία στη ζωή του ατόμου. Ο πρωταρχικός ρόλος της οικογένειας και μετέπειτα του σχολείου και της κοινωνίας τονίστηκαν ως βασικές συνιστώσες στην ανάπτυξη δεξιοτήτων που διαμορφώνουν και οριοθετούν τη σχέση του ατόμου με τον κοινωνικό του περίγυρο.

Ελπίζουμε η εισήγηση να επηρέασε εποικοδομητικά όσους την παρακολούθησαν.

Οδοντιατρικός έλεγχος και ενημέρωση

Όπως κάθε χρόνο έτσι και εφέτος εξειδικευμένοι οδοντίατροι του Κέντρου Υγείας Ν. Μηχανιώνας επισκέφτηκαν το σχολείο μας για να υλοποιήσουν πρόγραμμα/δράση οδοντιατρικού ελέγχου και ενημέρωσης Στοματικής Υγιεινής.

Τα παιδιά εξετάστηκαν από τους οδοντιάτρους στο χώρο του σχολείου, με όλους τους κανόνες  υγιεινής, αφού πρώτα ενημερώθηκαν για το πόσο σημαντική είναι η στοματική υγεία στη ζωή μας, ποιοι οι κίνδυνοι για τα δόντια μας και πώς πρέπει να τα προστατεύουμε.

Στο τέλος του προγράμματος κάθε παιδί έλαβε επιστολή με τα αποτελέσματα της εξέτασης του προς ενημέρωση των γονέων του.

Ευχαριστούμε πολύ το οδοντιατρείο του Κέντρου Υγείας Ν. Μηχανιώνας για τη συνεργασία και τη στήριξή του στην ενημέρωση των μαθητών μας!

100 χρόνια από τη γενοκτονία των Ποντίων

Μία ανθρώπινη αλυσίδα με το G, το πρώτο γράμμα της λέξης Genocide (= Γενοκτονία) και το σύνθημα ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ σχημάτισαν οι μαθητές της Στ΄ τάξης του σχολείου μας θέλοντας μ΄αυτό τον τρόπο να στείλουν και αυτοί το δικό τους μήνυμα για τα 100 χρόνια της Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου.

Η ιδέα ανήκει στην Συντονιστική Επιτροπή Νεολαίας της Παμποντιακής Ομοσπονδίας Ελλάδος και πραγματοποιήθηκε στην πλατεία Αριστοτέλους στην πόλη της Θεσσαλονίκης.

Η δράση των μαθητών μας εντάσσεται στον εορτασμό της Ημέρας Μνήμης της Γενοκτονίας, της 19ης  Μαϊου, την οποία  τιμήσαμε με εκδήλωση στο χώρο του σχολείου όπου μαθητές και εκπαιδευτικοί θυμηθήκαμε τα ιστορικά γεγονότα της εποχής.