Επαναχρησιμοποίηση σχολικών βιβλίων

Σας ενημερώνουμε ότι θα ήταν χρήσιμη η φύλαξη των σχολικών βιβλίων της τρέχουσας χρονιάς, καθώς μπορεί να χρησιμοποιηθούν  για την κάλυψη της διδακτέας ύλης με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς.

Από τη Διεύθυνση

9η Ανοιχτή και εξ αποστάσεως συνάντηση – Διαδικτυακή ομιλία της Σχολής Γονέων ‘’Μεγαλώνοντας, μαθαίνοντας και επικοινωνώντας με τα παιδιά μας’’_ ‘’ Σςςς… Είναι «μυστικό»!!! Ο Ρόλος των γονέων στην πρόληψη της σεξουαλικής παρενόχλησης/κακοποίησης παιδιών’’_Τετάρτη 24 Ιουνίου 2020

Λήψη αρχείου

Εισαγωγή μαθητών και μαθητριών στα Πρότυπα Σχολεία και στα Πειραματικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2020-2021.

Λήψη αρχείου

8η Ανοιχτή και εξ αποστάσεως συνάντηση – Διαδικτυακή ομιλία της Σχολής Γονέων ‘’Μεγαλώνοντας, μαθαίνοντας και επικοινωνώντας με τα παιδιά μας’’_ ‘’Είναι ‘COVID 19’. Φροντίζοντας τον γονέα’’_Τετάρτη 17 Ιουνίου 2020

Λήψη αρχείου

Ενημέρωση για την επαναλειτουργία του σχολείου

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ: Εγγραφές στην Α΄τάξη Δημοτικών Σχολείων Σχ. έτους 2020-2021

Λήψη αρχείου

Ενημέρωση σχετικά με την εισαγωγή μαθητών/τριών στα Πειραματικά και στα Πρότυπα Σχολεία για το σχολ. έτος 2020-2021

Λήψη αρχείου

Διαδικασία εισαγωγής των μαθητών στην Α΄ τάξη Γυμνασίου των Καλλιτεχνικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2020-2021

Λήψη αρχείου

Διαδικασία εισαγωγής μαθητών στην Α΄ τάξη Γυμνασίου των Μουσικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2020-2021

Λήψη αρχείου

Εγγραφές μαθητών/τριών στα Σχολεία B/βάθμιας Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης, για το σχολικό έτος 2020-2021

19η Μαΐου: Ημέρα μνήμης για τη Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου

Λήψη αρχείου

Καθορισμός των Σχολικών Περιφερειών των Δημοτικών Σχολείων του Δήμου Θερμαϊκού για το σχολικό έτος 2020-2021

Λήψη αρχείου

Χριστός Ανέστη! Χρόνια Πολλά!

Η Διεύθυνση, το Διδακτικό προσωπικό και οι μαθητές

του 1ου Δημ. Σχ. Ν. Μηχανιώνας

ευχόμαστε

η Ανάσταση του Κυρίου

να σημάνει και την ανάταση της ζωής μας!

Καλή Ανάσταση!

Η Διεύθυνση, το Διδακτικό προσωπικό και οι μαθητές του 1ου Δημ. Σχ. Ν. Μηχανιώνας

ευχόμαστε σε όλους ολόψυχα

Καλή Ανάσταση

με υγεία, υπομονή και επιμονή, ελπιδοφόρα χαμόγελα και αισιοδοξία!!

Μήνυμα της Ψυχολόγου της ΕΔΕΑΥ του σχολείου μας, Ευδοξίας Κοτρώνη

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

Αγαπητοί γονείς,
Από τη Δευτέρα 30/3/2020 και ώρα 10.00πμ η Εκπαυδευτική Τηλεόραση έχει ξεκινήσει  τηλεμαθήματα για μαθητές/τριες του Δημοτικού από τη συχνότητα του κρατικού καναλιού της ΕΡΤ2 . Τα μαθήματα θα αφορούν  επαναλήψεις επάνω στη διδαχθείσα ύλη.
Οι μαθητές/τριες Δημοτικού έχουν τη δυνατότητα παρακολούθησης μαθημάτων τηλεκπαίδευσης, τα οποία σύντομα θα είναι προσβάσιμα και στους/στις μαθητές/τριες με προβλήματα ακοής.
Επισημαίνεται ότι το πρόγραμμα της εκπομπής «Μαθαίνουμε στο σπίτι» αναρτάται καθημερινά στις
διευθύνσεις:
 www.edutv.gr
 https://blogs.sch.gr/dertv/
 https://webtv.ert.gr/programma-ert2/
Οι εκπομπές, μετά την προβολή τους, διατίθενται ανά τάξη «κατ’ απαίτηση» (on demand) στη διεύθυνση:
https://webtv.ert.gr/shows/mathainoume-sto-spiti/ .

ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ COVID-19

ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΣΤΗΡΙΞΗ

Νέα Μηχανιώνα, 27/03/2020

Αγαπητοί γονείς,
Λαμβάνοντας υπόψη τη σχετική εγκύκλιο από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων σχετικά με την εξ αποστάσεως υποστήριξη μαθητών/τριών, η ψυχολόγος Ευδοξία Κοτρώνη, μέλος της ΕΔΕΑΥ (Επιτροπή Διεπιστημονικής Εκπαιδευτικής Αξιολόγησης και Υποστήριξης) του σχολείου μας, θα παρέχει συμβουλευτική υποστήριξη στους γονείς και τους μαθητές/τριες με τρόπους άμεσης ή έμμεσης υποστήριξης, ηλεκτρονικά (skype ή email). Μπορείτε να στέλνετε μήνυμα στο email  evdoxia.kotroni@hotmail.com  μαζί με το αίτημά σας και τα στοιχεία επικοινωνίας σας. Εναλλακτικά μπορείτε να ενημερώσετε τη διεύθυνση του σχολείου για το αίτημά σας.

Ευχαριστούμε για την συνεργασία!

Εκ της Διευθύνσεως