Συμμετοχή στο «Par-OLYMPIA Festival, Αθλητισμός και Συμπερίληψη – Inclusion in Sports»

IMG 2595

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Par-OLYMPIA Sport Event η Ε τάξη του σχολείου μας συμμετείχε στο Παραολυμπιακό Φεστιβάλ«Par-OLYMPIA Festival, Αθλητισμός και Συμπερίληψη – Inclusion in Sports» που έλαβε χώρα στην «Αγορά» του Ολυμπιακού Αθλητικού Κέντρου Αθηνών (Ο.Α.Κ.Α.). Είχαμε τη δυνατότητα παρακολούθησης της παρουσίασης των παρολυμπιακών αθλημάτων μέσω ζωντανής σύνδεσης στο χώρο, αλλά και επίδειξης δύο αθλημάτων στον δικό μας χώρο. Με την καθοδήγηση της γυμνάστριας κ. Παναγιώτας Σφέτσα, οι μαθητές δοκίμασαν την άρση βαρών σε πάγκο, αλλά και το βόλεϊ καθήμενων.

Η συμπερίληψη αποτελεί βασικό στοιχείο στην καθημερινότητα την σχολική, την αθλητική, την οικογενειακή και σε επέκταση και την κοινωνική. Μπορούμε να την ενισχύουμε και να την εφαρμόζουμε με κάθε μέσο και τρόπο.

parolympia