«Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης»

Την Τρίτη 3 Δεκεμβρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες και των δύο τμημάτων της Β΄τάξης παρακολούθησαν την υπέροχη παράσταση, «Το αγόρι που έγινε ελάφι»,στο θέατρο« Πήγασος».

«3 Δεκεμβρίου, Ημέρα αφιερωμένη στα άτομα με αναπηρία»

Συμμετοχή μαθητών της ΣΤ΄Τάξης, σε τουρνουά μπάσκετ στο κλειστό Γυμναστήριο Κατερίνης, που συνδιοργανώνουν η Μέριμνα Παιδιού Κατερίνης με φορείς της πόλης, στα πλαίσια της 3ης Δεκεμβρίου, Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία.

«ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΕ ΜΑΘΗΤΕΣ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ 1ουΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ»

Στα πλαίσια της συνεργασίας του σχολείου μας με την Επιτροπή Διεπιστημονικής Εκπαιδευτικής Αξιολόγησης και Υποστήριξης (ΕΔΕΑΥ) πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική δράση για τα παιδία της Γ΄ τάξης του Δημοτικού με θέμα τη ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ. Όταν αναφερόμαστε στη διαφορετικότητα, κάνουμε λόγο για διάφορες κοινωνικές ομάδες ανθρώπων, οι οποίοι διαφοροποιούνται σε ένα βασικό στοιχείο όπως π.χ. στα εξωτερικά χαρακτηριστικά, στην