25η Μαρτίου

«ΡΑΓΙΑΔΕΣ ΜΕΙΣ ΔΕ ΕΙΜΑΣΤΕ»

Σήμερα Παρασκευή 22 Μαρτίου 2019, οι μαθήτριες και οι μαθητές της Ε τάξης  του σχολείου μας ,μαζί με τις δασκάλες τους(Δρίτσα Μαίρη και Καραγκούνη Αφροδίτη)

Τίμησαν  την 25η Μαρτίου με ένα ξεχωριστό τρόπο.

Φέτος η γιορτή μας ήταν Ένα αφιέρωμα στους

«ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΠΟΛΙΟΡΚΗΜΕΝΟΥΣ»

συγκεκριμένα στην δραματοποίηση του έργου του Σολωμού.

Γιατί επιλέχθηκε να γίνει αφιέρωμα στους «Ελεύθερους Πολιορκημένους;»

Γιατί τόσο οι δασκάλες (που το μετέδωσαν και στους μαθητές τους) θεωρούν ότι: Ο άνθρωπος ακόμη και αν του στερήσουν τα πάντα ,έχει κάτι απόλυτα δικό του: την ψυχή του και τη θέληση που ξεπηδάει απ΄ αυτήν .

Όταν είναι δοσμένη σε κάτι υψηλό, καμιά εξωτερική βία δεν είναι ικανή να την υποδουλώσει.

Έτσι και οι Μεσολογγίτες αν και ήταν πραγματικά πολιορκημένοι ,(και από τους Τούρκους και από την πείνα και από τον πόθο της ζωής)παρέμειναν ψυχικά-εσωτερικά ελεύθεροι. Γίνεται δούλος ο άνθρωπος όταν η ψυχή του αδειάζει και η θέληση του για αντίσταση ναρκώνεται.

Τα παιδιά  το απέδωσαν υπέροχα(με την ερμηνεία τους, τα τραγούδιατους τα χορευτικά τουςκαι την όλη  σκηνική τους παρουσίαση ) το Ακαι Β σχεδίασμα του έργου  γιατί το πίστεψαν ,το κατάλαβαν αλλά και το δούλεψαν πολύ.

Η γιορτή έκλεισε με το θεατρικό ΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ (απόσπασμα από το θεατρικό ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ του Μ. Ευθυμιάδη)

Επίκαιρο όσο ποτέ…

Ο άνθρωπος ανασταίνεται, ζει και υπάρχει ,αρκεί να πει:

Δε σε φοβάμαι,
με την Ελλάδα εγώ ξυπνάω
και κοιμάμαι.

Ακούγοντας τέλος τον ΕΘΝΙΚΟ ΥΜΝΟ όλο το ακροατήριο (δάσκαλοι-μαθητές και γονείς)είχε εμπεδώσει το κεντρικό σύνθημα της γιορτής που ήταν:

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΡΑΓΙΑΔΕΣ