Εορτασμός Παγκόσμιας Ημέρας Βιβλίου

Screenshot 20240426 072742 GalleryΤην Τρίτη  23 Απριλίου 2024, Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου,   προσκλήθηκε στο Σχολείο μας η συγγραφέας κα Ανδριανή Καλύβα  με αφορμή την έκδοση του συλλογικού βιβλίου «Μικρά και Πασχαλινά» των Εκδόσεων Αλάτι, στο οποίο συμμετέχει, και δημιούργησε ένα εργαστήρι δημιουργικής γραφής για τους μαθητές της Τρίτης τάξης.

Η συγγραφέας αφηγήθηκε την πασχαλινή ιστορία της «Μια αναπάντεχη φιλία στα χρώματα της Πασχαλιάς» και ακολούθησαν δραστηριότητες, στις οποίες οι μαθητές συμμετείχαν πολύ ενεργά. Είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν  με τη συγγραφέα, να  ζωγραφίσουν, να γράψουν  ιδέες και συναισθήματα, να δραματοποιήσουν την αφήγηση και … σαν μικροί συγγραφείς να δώσουν ένα άλλο τέλος στην ιστορία.

Όλοι οι συμμετέχοντες απόλαυσαν την συνάντηση!