Συμμετοχή του 1ου Δημοτικού Ηρακλείου σε Διαγωνισμό STEM

IMG 6e7bde18b3c47838285c27eac0dda99e V

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Hρακλείου Αττικής συμμετείχε στην εξαιρετικά καινοτόμα Δράση «Μικρή Επανάσταση στην εκπαίδευση: Αναδεικνύουμε τις ψηφιακές δεξιότητες των Ελλήνων του Αύριο», που σχεδιάστηκε από το Υπουργείο Παιδείας,  και υλοποιήθηκε από τον Δήμο Τρικκαίων με την χρηματοδότηση του Προγράμματος «Αντώνης Τρίτσης».

Στο πλαίσιο της υλοποίησης της Δράσης που ανέλαβε  ο STEM Education, η σχολική μονάδα όρισε  δύο εκπαιδευτικούς, οι οποίοι  παρακολούθησαν 8ώρο πρόγραμμα κατάρτισης. Παράλληλα, έλαβαν συνοδευτικό  εκπαιδευτικό υλικό και εξοπλισμό. Οι εκπαιδευτικοί – προπονητές οργάνωσαν ομάδες μαθητών/τριών   τμήματος της Στ΄τάξης, οι οποίες έφτιαξαν κατασκευές με τη χρήση του εξοπλισμού. Επιπλέον, στις 23 Μαρτίου 2024 συμμετείχαν στον  Περιφερειακό  Διαγωνισμό του Νομού Αττικής  που διεξήχθη στον ΟΤΕ academy.