ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ

Η δασκάλα της Ε’ τάξης κα Νεβράντζα Κων/να, η δασκάλα της Α’ τάξης κα Ταουσάνη Αριάνθη και οι μαθητές/τριές τους  θα ήθελαν να ευχαριστήσουν θερμά τον φούρνο Μπράτσου για την πολύτιμη βοήθειά του στη δράση του σχολείου μας “Πασχαλινά ζυμώματα’, καθώς μας βοήθησε τόσο στην προσφορά ζύμης όσο και στο ψήσιμο των παραδοσιακών κουλουριών μας.

Σας ευχαριστούμε θερμά και σας ευχόμαστε Καλή Ανάσταση

ΖΥΜΩΜΑΤΑ

Πασχαλινό Bazaar

Την Τετάρτη 24/4/2024 και την Πέμπτη 25/4/2024 πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία και ξεπερνώντας κάθε προσδοκία το παραδοσιακό πασχαλινό παζάρι του σχολείου μας. Υπεύθυνες για την οργάνωση και την υλοποίηση του Bazaar ήταν οι εκπαιδευτικοί Νεβράντζα Κων/να (ΠΕ70), Ραπτοπούλου Μαρία (ΠΕ70) και Διψάνα Αλεξάνδρα (ΠΕ08). Πολύτιμη υπήρξε η βοήθεια των παιδιών της Ε’ και της Στ’ τάξης του σχολείου μας. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε από καρδιάς τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου, καθώς επίσης και τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς που στήριξαν ένθερμα αυτή την προσπάθεια.

Σας ευχόμαστε Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση!

945b7a65 c639 44a6 a254 5933ff1f3404

“La Chasse aux oeufs” : Το κυνήγι των αβγών

Τα τμήματα των γαλλικών του σχολείου μας αναβίωσαν το αγαπημένο έθιμο των παιδιών στη Γαλλία “La Chasse aux oeufs” ( Το κυνήγι των αβγών). Αφού βρήκαν τα κρυμμένα σοκολατένια αβγά, συνέχεια είχαν οι κουταλομαχίες!! Τα παιδιά έπαιξαν και διασκέδασαν αναβιώνοντας το γαλλικό έθιμο και ευχήθηκαν στα γαλλικά “Joyeuses Pâques σε όλους!!!

9310d489 0b4d 40a4 a740 007e50ffa929

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων μοίρασε δώρα στα παιδιά του σχολείου

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Φαρσάλων, με αφορμή τον εορτασμό του Πάσχα, μοίρασε δώρα και ευχές στους μικρούς μαθητές και στους εκπαιδευτικούς του σχολείου, γεμίζοντάς τους με χαρά.

Πασχαλινά ζυμώματα

Στα πλαίσια της δράσης “Μαθαίνω την παράδοση και Μαθαίνω να συνεργάζομαι” οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί των Ε’ και Α’ τάξεων του σχολείου κα Νεβράντζα Κων/να και κα Ταουσάνη Αριάνθη έφτιαξαν παραδοσιακά πασχαλινά ζυμώματα. Τα παιδιά συνεργάστηκαν μεταξύ τους, διδάσκοντας οι μεγαλύτεροι στους μικρότερους τις έννοιες της συνεργασίας και της αλληλοβοήθειας.

ΖΥΜΩΜΑΤΑ 1

Επίσκεψη σε εργαστήριο παρασκευής χαλβά

Την Πέμπτη 25 Απριλίου, στο πλαίσιο της συμμετοχής του σχολείου μας στο Διεθνές Θεματικό Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης & Πολιτιστικών Θεμάτων με θέμα: «Τα παιδιά πρεσβευτές του τόπου τους», οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Φαρσάλων επισκέφτηκαν το εργαστήριο παρασκευής χαλβά Φαρσάλων «Αρχοντής». Εκεί ξεναγήθηκαν στον χώρο, παρακολούθησαν την εκτέλεση της παραδοσιακής συνταγής του χαλβά και έμαθαν την μακραίωνη ιστορία του.

Ήδη από τις αρχές του 19ου αιώνα, τα Φάρσαλα έχουν γίνει διάσημα για τον σαπουνέ χαλβά τους, που τώρα πια ονομάζεται άτυπα «φαρσαλινός χαλβάς». Οι μαθητές/ τριες κατανόησαν ότι είναι ένα ιδιαίτερο τοπικό προϊόν, το οποίο αποτελεί παραδοσιακό προϊόν της άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς. Στο τέλος της επίσκεψης οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να γευτούν το πεντανόστιμο αυτό γλύκισμα που με πολύ μεράκι παρασκεύασε ο κύριος Αθανάσιος Αρχοντής και να τον ευχαριστήσουν για τη φιλοξενία.

ΑΡΧΟΝΤΗΣ

“Τρίποντα στα σχολεία”

Την  Τρίτη 23 Απριλίου 2024 οι μαθητές/τριες  των Δ’,  Ε’ και ΣΤ’ τάξεων του σχολείου μας συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης «Τρίποντα στα σχολεία». Πρόκειται για ένα εκπαιδευτικό και βιωματικό αθλητικό πρόγραμμα που δίνει τη δυνατότητα σε μαθητές/τριες δημοτικού να έρθουν σε επαφή με το άθλημα της καλαθοσφαίρισης,  να δοκιμάσουν  τις δυνατότητές τους αλλά και να γνωρίσουν τη χαρά της ομαδικής άθλησης. Σκοπός του προγράμματος είναι , μέσα από τη σωστή καθοδήγηση, τα παιδιά  να αγαπήσουν το άθλημα, να αποκτήσουν την κατάλληλη καλαθοσφαιρική εκπαίδευση εντός και εκτός σχολικού περιβάλλοντος και τη σωστή νοοτροπία που απαιτεί ένα ομαδικό άθλημα.

Λουλούδια στην αυλή μας

Οι μαθητές/τριες  του 1ου Δημοτικού Σχολείου Φαρσάλων ομόρφυναν τον προαύλιο χώρο του σχολείου  φυτεύοντας πολύχρωμα λουλούδια και μυρωδικά φυτά. Τα φυτά ήταν μια προσφορά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, ο οποίος στέκεται αρωγός σε κάθε προσπάθεια του σχολείου μας και τον ευχαριστούμε θερμά γι’ αυτό. Τα παιδιά συμμετείχαν με ενθουσιασμό και χαρά στη δράση και υποσχέθηκαν πως θα φροντίσουν την αυλή για το υπόλοιπο χρονικό διάστημα. Ήταν μια όμορφη μέρα για το σχολείο μας γεμάτη ΓΕΛΙΑ, ΧΑΡΑ και ΧΡΩΜΑΤΑ!

4ac410e4 22c8 4829 ba48 a717860687f2

Εκπαιδευτική επίσκεψη της Στ’ τάξης στον Βόλο

Την  Παρασκευή 12 Απριλίου 2024 οι μαθητές/τριες της Στ’ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Αθανασάκειο Αρχαιολογικό Μουσείο Βόλου. Εκεί είδαν ευρήματα από όλη τη Θεσσαλία και κυρίως από τους οικισμούς Σέσκλο και Διμήνι.

Κατόπιν, επισκέφθηκαν την παραλία του Άναυρου, όπου τους υποδέχθηκε και τους καλωσόρισε η Αντιδήμαρχος Τουρισμού του Δήμου Βόλου κα Λαζάρου Μένη. Με πολλή προσοχή κι αγάπη για το περιβάλλον οι μαθητές/τριες φόρεσαν τα γάντια τους και πραγματοποίησαν καθαρισμό κατά μήκος της παραλίας, στα πλαίσια των δράσεων της HELMEPA για καθαρό περιβάλλον. Τα σκουπίδια που συλλέχθηκαν, διαχωρίστηκαν, καταχωρήθηκαν σε δελτία καταγραφής και απορρίφθηκαν στους ανάλογους κάδους.

Στόχος της δράσης ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών σε θέματα καθαριότητας του περιβάλλοντος και η καλλιέργεια του εθελοντισμού.

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου κ. Γκουτζιός Απόστολος (Στ’1), κ. Τριανταφυλλόπουλος Απόστολος (Στ’2) και κ. Βοϊκλής Επαμεινώνδας (Καθηγητής Φυσικής Αγωγής) συνόδευσαν και υποστήριξαν τα παιδιά.

Για τη δράση τους αυτή οι μικροί ενεργοί πολίτες απέσπασαν τα συγχαρητήρια και τις θερμές ευχαριστίες της εκπροσώπου του Δήμου.

Όλοι μαζί μπορούμε να φροντίσουμε το περιβάλλον, το δικό μας σπίτι!!!