Περίπατος στην … Ιστορία

Ιούν 202312

Πόσοι ξέρετε ακριβώς τι έγινε στην Πάτρα του 1821;;

Δεν εννοώ βέβαια απλώς το ότι  ξεκίνησε η επανάσταση!

Αλλά πότε ακριβώς, με ποια σειρά έγιναν τα γεγονότα;
Ποιους είχαν πρωταγωνιστές;

Ξέρετε όλοι βέβαια τον Παλαιών Πατρών Γερμανό.
  • Σας λένε όμως κάτι τα ονόματα Σισσίνης, Χαραλάμπης, Καραντζάς, Ζαΐμης, Λόντος;
  • Τι έγινε στην σημερινή Πλατεία Αγίου Γεωργίου και γιατί την ονομάζουν έτσι;
  • Ποιος έμενε απέναντι από την πόρτα του ναού του Αγίου Δημητρίου και τι ρόλο έπαιξε;
  • Αφού ήταν πατρινός γιατί πέθανε στο Μεσολόγγι;
  • Πώς έμοιαζε η σημαία του Αγώνα που υψώθηκε από τους πολεμιστές στην Πάτρα;
  • Ποιο φονικό έξω από την πόρτα του μοναστηριού του Ομπλού σημάδεψε την Επανάσταση και
  • γιατί η οδός Μαιζώνος ονομάζεται έτσι;

Αυτά κι άλλα πολλά μάθαμε οι μαθητές της Στ΄ τάξεως του σχολείου μας περπατώντας μαζί με τους δασκάλους μας κι έχοντας σαν ξεναγό τον διευθυντή του σχολείου μας κ. Μαρκάκη. Ξεκινήσαμε από το σχολείο μας (Μπενιζέλου Ρούφου η πίσω έξοδος) και λέγοντας ιστορίες για την Ιστορία περάσαμε από την Πλατεία Βουδ , ανεβήκαμε στην Πλατεία Ομονοίας, καθήσαμε στα σκαλιά του ναού του Αγίου Δημητρίου, κατηφορίσαμε την οδό (Παλαιών Πατρών) Γερμανού και καταλήξαμε στην πλατεία Αγίου Γεωργίου. Σταθήκαμε απέναντι από την αναθηματική πλάκα με τα μετάλλια, διαβάσαμε την Διακήρυξη στην αναθηματική στήλη και … νιώσαμε σαν να ταξιδέψαμε στην Πάτρα του 1821. Τέλος γυρίσαμε στο σχολείο μας εκτός Πατρών. Γιατί βέβαια εκεί που βρίσκεται το σχολείο μας δεν υπήρχε ακόμα κομμάτι της Πάτρας!!!!!

Ενδιαφέρεστε να μάθετε περισσότερα;  Δηλώστε συμμετοχή στον επόμενο ιστορικό μας περίπατο!!!!!

IMG 20230525 101117 1

20/5/1835: Ο Όθωνας αναλαμβάνει τη διακυβέρνηση της Ελλάδας.

20/5/: Παγκόσμια Ημέρα Μέλισσας
Οι μέλισσες και άλλοι επικονιαστές όπως οι πεταλούδες, οι νυχτερίδες και το κολίμπρι απειλούνται ολοένα και περισσότερο από τις ανθρώπινες δραστηριότητες. Για να ενημερωθεί ο κόσμος σχετικά με την σημασία των επικονιαστών, τις απειλές που αντιμετωπίζουν και τη συνεισφορά τους στην βιώσιμη ανάπτυξη, ο ΟΗΕ καθιέρωσε την 20η Μαΐου ως Παγκόσμια Ημέρα της Μέλισσας.

20/5/1835: Ο Όθωνας αναλαμβάνει τη διακυβέρνηση της Ελλάδας.

20/5/: Παγκόσμια Ημέρα Μέλισσας