Αγιασμός

Σεπ 201612

Σήμερα ήμασταν πάλι όλοι εκεί!

Χαρούμενοι, μπήκαμε στις γραμμές για τον καθιερωμένο αγιασμό. Ο π. Γερασιμάγγελος Στανίτσας από την ενορία μας, την ενορία Αγίας Βαρβάρας, τέλεσε τον Μικρό Αγιασμό ζητώντας εκ μέρους όλων μας από το Θεό την ευλογία του στο καινούργιο σχολικό έτος που ξεκινά.

Δίπλα του στέκονταν ο Προϊστάμενος Παιδαγωγικής Καθοδήγησης κ. Θεόδωρος Μπαρής καθώς οι διευθυντές του 6ου και του 19ου Δημοτικού κ. Μπαρτζάκλη Μαριάννα και Μαρκάκης Γιώργος.

Όλοι οι παραπάνω μάς απηύθηναν λίγα λόγια, βάζοντας ο καθένας και μια πινελιά στο έργο που μας περιμένει. Όλοι εξέφρασαν τη χαρά τους αλλά και την ελπίδα τους η φετινή σχολική χρονιά να είναι χαρούμενη, δημιουργική και καρποφόρα.

Συγκινημένοι οι γονείς των μαθητών συμμετείχαν στην πρώτη αυτή ημέρα της φετινής μας σχολικής ζωής.

Στο τέλος τα πρωτάκια και των δύο δημοτικών σχολείων μοιράστηκαν σε τμήματα έτσι ώστε από αύριο να ξεκινήσουν την σχολική τους πορεία.

Καλή χρονιά σε όλους!

agiasmos 2016-15

agiasmos 2016-5

agiasmos 2016-14

agiasmos 2016-13

agiasmos 2016-7

21/9: Διεθνής Ημέρα Ειρήνης
Η Διεθνής Ημέρα Ειρήνης καθιερώθηκε το 1981 από τον ΟΗΕ για να συμπίπτει με την ετήσια γενική συνέλευση του Οργανισμού κάθε Σεπτέμβριο. Από το 2001 γιορτάζεται σε σταθερή ημερομηνία, την 21η Σεπτεμβρίου κάθε χρόνου.

21/9: Διεθνής Ημέρα Ειρήνης