Βάλτε το μέλι στη ζωή σας

Ιούν 201524
DSC01440-300×168
Στα πλαίσια εκπόνησης προγράμματος Αγωγής Υγείας “Μέλι, της φύσης ο γλυκός θησαυρός” η Γ΄τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκε κατάστημα με μελισσοκομικά προϊόντα, όπου εκεί ενημερώθηκε για τη δουλειά του μελισσοκόμου, τον τρόπο παραγωγής του μελιού, τα προϊόντα της μέλισσας (γύρη – πρόπολη, έχει χρώμα σκούρο καφέ – βασιλικό πολτό – ποικιλίες μελιού – κερί). Οι μαθητές και οι μαθήτριες κράτησαν σημειώσεις για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες που άκουσαν, γεύτηκαν μέλι και απόλαυσαν τον ευχάριστο χώρο του καταστήματος που είναι σαν μια μεγάλη κυψέλη.

Η ενημέρωση για την αξία του μελιού  στη διατροφή συνεχίστηκε στην αίθουσα διδασκαλίας και από την κα Κολυπέρα, Επισκέπτρια Υγείας από το Καραμανδάνειο Νοσοκομείο Πατρών. Η κα Κολυπέρα συνεχάρη τους μαθητές για την επιλογή του θέματος και τόνισε τη διατροφική αξία του μελιού στην παιδική ηλικία.

Από τη μεγάλη ”μελένια” τους χαρά οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ τάξης ετοίμασαν για τη γιορτή λήξης ένα δρώμενο με θέμα το μέλι και συμβουλεύουν “Βάλτε το μέλι στη ζωή σας”.

20/9/490 π.χ: Έλληνες και Πέρσες συγκρούονται στο Μαραθώνα.
Οι Πέρσες, υπό τον Δάτη και τον Αρταφέρνη έχουν 6.500 νεκρούς, ενώ οι απώλειες από την ελληνική πλευρά είναι μόλις 192, ανάμεσά τους και ο Καλλίμαχος. Η ακριβής ημερομηνία αμφισβητείται από πολλούς ιστορικούς, οι οποίοι υπολογίζουν ότι η μάχη διεξήχθη στις 13 ή 14 Αυγούστου.

20/9/490 π.χ: Έλληνες και Πέρσες συγκρούονται στο Μαραθώνα.