ΣΤ΄ Τάξη – «Μεγαλώνω! Τι μου  συμβαίνει; Για Μικρούς και Μεγαλύτερους Εφήβους-Έφηβες”

1685459014660

Την  Τρίτη 30 Μαΐου 2023, επισκέφτηκαν το σχολείο μας  ο  κ. Ζαχαρής Κων/νος, Επίκουρος Ιατρός, Επιμ. Β’  Μαιευτικής – Γυναικολογίας του ΓΝ Λαμίας και κα Χατζηευστρατίου Φωτεινή –Ειδικευόμενη Παιδιατρικής και ενημέρωσαν τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης στα πλαίσια σχετικού εκπαιδευτικού προγράμματος «Μεγαλώνω! Τι μου  συμβαίνει; Για μικρούς και μεγαλύτερους εφήβους-έφηβες του θεματικού άξονα «Σεξουαλική και Αναπαραγωγική Υγεία». Η ενημέρωση έγινε ξεχωριστά για τα κορίτσια και ξεχωριστά για τα αγόρια. Οι μαθητές παρακολούθησαν και άκουσαν με μεγάλο ενδιαφέρον τα όσα τους παρουσίασαν οι δύο γιατροί. Το πιο σημαντικό ήταν ότι συζήτησαν μεταξύ τους και τους έλυσαν πάρα πολλές απορίες και προβληματισμούς που είχαν οι μαθητές μας. Η δ/νση του σχολείου τέλος, ευχαριστεί τους δύο γιατρούς που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα και μας επισκέφθηκαν και ενημέρωσαν τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης.