Άρθρα ανά μήνα: Δεκέμβριος 2023
Χριστουγέννων συνέχεια …
Οι τελευταίες μέρες στο νηπιαγωγείο κύλησαν με πολύ πολύ παιχνίδι από τα παιδιά αλλά και τις δασκάλες …Ταρανδοπαιχνίδια ,στολισμός ζωντανού δέντρου, τραγούδια, ενώ από το τμήμα 2 τα παιδιά είδαν ταινία χριστουγεννιάτικη όπου και ζωγράφισαν τι τους έκανε εντύπωση ενώ σκάρωσαν και άλλη μια γιορτινή κάρτα !!!Και του χρόνου να είμαστε καλά !!!
Δείτε την ταινία
Εργαστήρι σοκολάτας !!!
![406467916 372086358553304 1312174182048430891 n](https://blogs.sch.gr/16nipagd/files/2023/12/406467916_372086358553304_1312174182048430891_n-150x150.jpg?x29755)
Οι δράσεις για την φετινή χρονιά κλείνουν με τον πιο γλυκό τρόπο ..με εργαστήρι σοκολάτας φυσικά και σοκολατολιχουδιές ..Η ημέρα είχε τα πάντα, τρουφάκια βουτηγμένα στην σοκολάτα, αστεράκια και δεντράκια στολισμένα με καραμελάκια και χρωματιστή τρούφα, γλυκοσπιτάκια με λευκό γλάσσο, ταρανδάκια και φυσικά πολλή πολλή σοκολάτα…Και του χρόνου λοιπόν με την ευχή η νέα χρονιά να είναι γλυκιά γλυκιά σαν την σημερινή μας μέρα…
Μα κάποιος έρχεται …Ποιός ..ποιός ;
![409486531 1796157557500626 4186581651656309546 n](https://blogs.sch.gr/16nipagd/files/2023/12/409486531_1796157557500626_4186581651656309546_n-150x150.jpg?x29755)
Μια υπέροχη έκπληξη περίμενε σήμερα τους μικρούς μας φίλους …Είχαμε επισκέψεις στο νηπιαγωγείο μας και όχι όποιον και όποιον ..Το σχολείο μας επισκέφτηκε ο ίδιος ο Άγιος Βασίλης με το έλκηθρό του και φυσικά τους ακούραστους φίλους του τα ταρανδάκια …Μας μοίρασε σοκολατένιες λιχουδιές και διάβασε την λίστα με τις παραγγελίες μας …Δέχτηκε τις ερωτήσεις μας σαν περίεργα παιδάκια που είμαστε και φωτογραφήθηκε μαζί μας ,δίνοντας την υπόσχεση ότι θα εκπληρώσει τις επιθυμίες μας .Θερμά ευχαριστούμε τον κ. Βλαχαντώνη, πατέρα της μικρής μας Ρόζας για αυτή την εξαιρετική του εμφάνιση !!!
Ακούστε και το αγαπημένο μας τραγούδι …
Χριστουγεννιάτικες δράσεις στα πλαίσια της ομαλής μετάβασης στο Δημοτικό σχολείο .
Με μεγάλη μας χαρά ανταποκριθήκαμε στην πρόσκληση της διευθύντριας του 13ου Δημοτικού σχολείου κ. Θεοδοσίας Χατζηευγενάκη ώστε να πραγματοποιήσουμε κοινές χριστουγεννιάτικες δράσεις με τα παιδιά της πρώτης ταξης . Μας υποδέχτηκαν θερμά στην αίθουσα τελετών του σχολείου τους ,όπου μας αφηγήθηκαν παραμύθι ,μας τραγούδησαν και μας χόρεψαν , ενώ όλοι μαζί κατασκευάσαμε τα συνεργατικά χριστουγεννιάτικα δέντρα μας, σε χαρτί του μέτρου τα οποία και στολίσαμε με τους μαρκαδόρους και την αστείρευτη φαντασία μας . Τα νηπιαγωγάκια χάρηκαν που συνάντησαν τους περσινούς τους συμμαθητές και τα πρωτάκια μας εξέπληξαν με τις αναγνωστικές τους ικανότητες. Η μέρα μας έκλεισε με κάλαντα και χριστουγεννιάτικα τραγούδια και φυσικά με δωράκια και από τις δύο πλευρές, καμπανούλες και κρεμαστά αγιοβασιλάκια από ανακυκλώσιμα υλικά από τα νηπιαγωγάκια και λιχουδιές και πήλινα στολίδια από τα πρωτάκια μας . Ευχαριστούμε θερμά για την πρόσκληση τόσο την κ.Χατζηευγενάκη , αλλά και τις δασκάλες κ. Άννα Πανουσοπούλου, Μαρία Τρύγου, Ευαγγελία Αυγεραντώνη,και φυσικά όλα τα παιδιά …
Και φυσικά γυρίζοντας στο σχολείο μας ζωγραφίσαμε τις εντυπώσεις μας από την επίσκεψη μας ..
Ακούστε το παραμύθι που μας αφηγήθηκαν οι φίλοι μας στο δημοτικό από την συγγραφέα του …
Χριστουγέννων συνέχεια …
Χριστούγεννα στο νηπιαγωγείο μας !!!
”Καλικαντζαρομπελάδες” από το κουκλοθέατρο Λαμίας
![410722969 878439967254140 5263452045188501613 n](https://blogs.sch.gr/16nipagd/files/2023/12/410722969_878439967254140_5263452045188501613_n-150x150.jpg?x29755)
Ποιος είναι ο καλικάντζαρος που κρύβεται στης Κοκόνας το σπίτι ; Πως αντιδρά ο Γιάννης στα πειράγματα των φίλων του ; Γιατί η κυρά ξινή δεν θέλει τα χριστούγεννα ; Αυτά και πολλά άλλα παρακολουθήσαμε στην εξαιρετική παράσταση ”Καλικαντζαρομπελάδες” από το κουκλοθέατρο Λαμίας και την αγαπημένη μας Αναστασία Ξηρομερήτου ,την κόρη της Έλενα και τις υπέροχες κούκλες τους …
Η παράσταση έκλεισε με τον πιο όμορφο τρόπο : Τα δωράκια της Κ.Αναστασίας ,κουκλίτσες τύπου papet για να συνεχίσει η διασκέδαση και στο σπίτι !!!
Και φυσικά οι ζωγραφιές μας από την παράσταση …
To me Christmas is….
Χριστουγεννιάτικες δραστηριότητες και στο μάθημα των αγγλικών από την Μiss Amy …Παίξαμε μαντεψιές αντικειμένων από την χριστουγεννιάτικη κάλτσα ,τραγουδήσαμε γιορτινά τραγούδια και φυσικά ζωγραφήσαμε το επίμαχο ερώτημα της ημέρας :”To me christmas is…”
https://www.youtube.com/watch?v=p_EUtiDZglg
https://www.youtube.com/watch?v=hNkvV4PR-q0
Και φυσικά φτιάξαμε ταρανδάκια με γλωσσοπίεστρα !!!
Χριστουγεννιάτικες ανησυχίες και ετοιμασίες !!!
![IMG 2729](https://blogs.sch.gr/16nipagd/files/2023/12/IMG_2729-150x150.jpg?x29755)
Ο Δεκέμβρης έκανε την θεαματική του εμφάνιση και μαζί του φέρνει τις ετοιμασίες για τις άγιες μέρες που θα έρθουν.Τα ψαλίδια και οι κόλλες έχουν πάρει φωτιά και οι μέρες μας κυλούν μέσα σε μουσικές τραγούδια και δημιουργίες γιορτινές …Συζητήσαμε για τον νέο μήνα τον τελευταίο στο τρένο του χρόνου , τον Δεκέμβριο και τα δώρα που μας φέρνει, φυσικά στολίσαμε το δέντρο του σχολείου, φτιάξαμε το ημερολόγιο αντρίστροφης μέτρησης μέχρι τα Χριστούγεννα και ξεκινήσαμε τις κατασκευές για να στολίσουμε την τάξη μας …Μείνετε συντονισμένοι έρχεται συνέχεια …