ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ

Μαρ 202222

IMG 276d18df3d1d1cbe3ac327669e88c40d V Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πλανητάριο

Μπορούμε άραγε να περιπλανηθούμε στο διάστημα; Μπορούμε ν’ αγγίξουμε τα’ αστέρια, να περπατήσουμε στους αστεροειδείς, να χαϊδέψουμε την «ουρά»  ενός κομήτη; Κάποιος θα έλεγε  όχι. Κι όμως με τη βοήθεια της τεχνολογίας και του θόλου στο Πλανητάριο οι μαθητές της Ε τάξης του σχολείου μας το κατάφεραν.

Παρακολούθησαν τις διαστημικές αποστολές που έχουν γίνει για την εξερεύνηση της ζώνης των Αστεροειδών, πήραν απαντήσεις για τη γέννηση του ηλιακού μας συστήματος, αλλά και την προέλευση του νερού πάνω στον πλανήτη μας.

Αστέρια, γίγαντες και νάνοι πλανήτες, αστεροειδείς και κομήτες, χόρεψαν κυριολεκτικά μπροστά στα μάτια των μικρών μαθητών και χάρισαν  στιγμές ικανοποίησης.

Μια εξαιρετική εκπαιδευτική επίσκεψη που θα μείνει αξέχαστη, αφού συνδύασε τη χαρά της εκδρομής και το όφελος της γνώσης.

Η εκπαιδευτικός

Ελένη Σεραφείμ

από κάτω από: Σχολικό έτος 2023-2024.| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ