Θεατρικά

Θεατρικές Παραστάσεις

Το θέατρο στο σχολείο στοχεύει στη σωματική έκφραση και στη λεκτική ή μη επικοινωνία  αποτελώντας μία καλλιτεχνική δημιουργία, όπου καλούνται να συμπράξουν όλες οι τέχνες. Όπως έλεγε και ο Γκαίτε «όταν οι τέχνες έχουν γιορτή τότε γίνεται θέατρο». Το θέατρο καλλιεργεί τις αισθήσεις, την φαντασία και αποτελεί μέσο εκμάθησης βασικών αξιών μέσα από τη διαδικασία του παιχνιδιού, την απόλαυση και την ομαδική εργασία. Γιατί λοιπόν θέατρο στο σχολείο;

1. Το παιδί αποκτά ιδιαίτερη σχέση με το σώμα του
  2. Το παιδί μαθαίνει να συνεργάζεται να σέβεται και αποκτά ενσυναίσθηση
  3. Το παιδί δοκιμάζει καινούργιες εμπειρίες, ξεπερνά τις αναστολές του και μεταλλάσσει τη σχέση με τον εαυτό του
  4. Το παιδί ευαισθητοποιείται ως προς τις τέχνες
  5. Το παιδί οδηγείται  στη βιωματική γνώση, διευρύνει τη γλώσσα του και αναπτύσσει την πολιτισμική του ταυτότητα πάντα μέσα από τη δυνατότητα της απόλαυσης, του ενθουσιασμού και της χαράς. (΄Αλκιστης 1989)

Στη συνέχεια, παρατίθενται μερικά  αποσπάσματα από θεατρικές παραστάσεις που ανέβηκαν στις παρακάτω σχολικές χρονιές από τα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς του 13ου Δημοτικού σχολείου.

2011 «Φρικαντέλα: Η Μάγισσα που μισούσε τα κάλαντα»  του Ευγένιου Τριβιζά,
σκηνοθεσία, σκηνικά, μουσική επιμέλεια: Αδαμοπούλου Μαρία, Μουσικός.

2012 «Το Χώμα δικό μας» έργο βασισμένο στο «Μεγάλο μας Τσίρκο» του Ιάκωβου Καμπανέλλη, διασκευή κειμένων Αλεξάνδρα Οικονόμου, εκπαιδευτικός , σκηνοθεσία, μουσική επιμέλεια: Αδαμοπούλου Μαρία, Τάσος Αντωνίου, εκπαιδευτικός θεατρικής αγωγής.

2012 «Ανέβα στη στέγη να φάμε το σύννεφο» βασισμένο στο ομώνυμο έργο του Γιάννη Ξανθούλη, διδασκαλία κειμένων Οικονόμου Αλεξάνδρα, σκηνοθεσία, μουσική επιμέλεια, σκηνικά: Αδαμοπούλου Μαρία.

2013 «Ελληνικός Κινηματογράφος» διδασκαλία κειμένων Σεραφείμ Ελένη, εκπαιδευτικός, σκηνοθεσία, μουσική επιμέλεια: Αδαμοπούλου Μαρία, Τάσος Αντωνίου.

2014  “Λυσιστράτη“, του Αριστοφάνη, διασκευή, σκηνοθεσία, μουσική επιμέλεια: Αδαμοπούλου Μαρία. (β μέρος)

2015  “Το Χαλάνδρι του Χθες και του Σήμερα”, επεξεργασία κειμένων Χατζημιχαήλ Μαριάννα, Σεραφείμ Ελένη, σκηνοθεσία, μουσική επιμέλεια, σκηνικά: Αδαμοπούλου Μαρία.

2015 “Παραμύθι χωρίς όνομα”, σκηνοθεσία, μουσική επιμέλεια, σκηνικά: Αδαμοπούλου Μαρία, Αντωνίου Τάσος, Σεραφείμ Ελένη

2017,  Θεατρική Παράσταση 25ης Μαρτίου (Στ τάξη)

(https://drive.google.com/open?id=0B7-wB_7ghwIMZHNGaGFZMTNuT1k)

Σκηνοθεσία, μουσική επιμέλεια: Αλεξάνδρα Οικονομου, Τάσος Αντωνίου, Αδαμοπούλου Μαρία.

Επικοινωνία με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου

Screenshot 2024 02 09 at 11 05 10 Ανακοίνωση Επικοινωνία με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου 13ο Δημοτικό Σχολείο Χαλανδρίου
Σεπτέμβριος 2024

18/9/1834: Πρωτεύουσα του ελληνικού κράτους, ορίζεται η Αθήνα.