Οι 3 Ιεράρχες

Ιαν 201727

3 Ιεράρχες

Σήμερα γνωρίςαμε τους προςτάτες των γραμμάτων , των μαθητών και εκπαιδευτικών και μάθαμε για το έργο τους

Ο ένας ο Βασίλειος έγινε μεγάλος σοφός ρήτορας και συγγραφέας. Είχε τόσο μεγάλη αγάπη για τους φτωχούς, που έχτισε μια μεγάλη πόλη γι αυτούς, γαμάτη ιδρύματα.Αυτή τη πόλη την ονόμασαν <<Βασιλειάδα >>. Και τον Βασίλειο, για τα μεγάλα του έργα , τον έγραψαν στην ιστορία σαν Μέγα.

Ο δεύτερος ο Γρηγόριος, δίδασκε πάντα το λόγο του θεού. Γι αυτό το ονόμαζαν <<Θεολόγο>>.

Ο τρίτος ήταν ο Ιωάννης. Μιλούσε τόσο όμορφα στους ανθρώπους για την πίστη στο θεό , την αρετή και την αγάπη. Τα λόγια του έμοιαζαν με πολύτιμο χρυσάφι .κι έτσι τον ονόμασαν <<Χρυσόστομο>>

Ο Μέγα Βασίλειος έγινε Αρχιεπίσκοπος. Ο Γ, ο Θεολόγος και ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος έγιναν πατριάρχες Γι αυτό η εκκλησία μας τους λέει με ένα όνομα..<< ΤΡΕΙΣ ΙΕΡΑΡΧΕΣ>>
Και οι τρεις
ΑΓΑΠΟΎΣΑΝ ΠΟΛΥ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΏΠΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΔΑΞΑΝ ΟΤΙ ΕΜΑΘΑΝ.
ΕΓΡΑΨΑΝ ΠΟΛΛΑ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΤΗ ΣΟΦΙΑ ΤΟΥΣ
ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ ΜΑΣ

Κατασκευάσαμε ένα βιβλιαράκι με τους 3 Ιεράρχες ,ιδέα που βρήκαμε στο kids activities.gr Βρήκαμε την ευκαιρία να κάνουμε λίγα μαθηματικά με τον αριθμό 3 όσοι και οι Ιεράρχες . Το φύλλο εργασίας το βρήκαμε από τη συνάδελφο Τάνια Μάνεση.

image image image image image image image image image image image

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι 3 Ιεράρχες