Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Λάρισας

Στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Λάρισας

Μελετώντας το έργο της Άλκης Ζέη

Τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Λάρισας επισκέφτηκαν οι μαθητές του Β2 του σχολείου μας στο πλαίσιο εκπαιδευτικού Προγράμματος με αντικείμενο τη ζωή και το έργο της γνωστής συγγραφέως Άλκης Ζέη.
Οι μαθητές, αφού ενημερώθηκαν για την τεχνική του graffiti novel, δημιούργησαν και οι ίδιοι κόμικς με την βοήθεια των εκπαιδευτικών, συναρμολογώντας εικόνες από έργα της Άλκης Ζέη.
Το πρόγραμμα συντόνισαν οι φιλόλογοι Μαρία Ζαχαράκη και Ευαγγελία Μίχου.

Μάιος 2024

Το τραγούδι της εβδομάδας: “Να της πείτε καπετάνιοι χαιρετίσματα” Γ. Κριμιζάκης – Σ. Τσώτου – Μ. Βιολάρης

17/6: Παγκόσμια Ημέρα κατά της Ερημοποίησης και της Ξηρασίας
Η μετατροπή των εύφορων εδαφών σε έρημο, με κύριο ένοχο τον άνθρωπο, πλήττει σοβαρά πάνω 100 χώρες στον κόσμο. Προκαλεί εξάντληση των διαθέσιμων αποθεμάτων νερού, διάβρωση και κατολίσθηση των εδαφών, καθώς και πλημμύρες. 200 χώρες του κόσμου συντονίζουν της ενέργειές τους για την καταπολέμηση του φαινομένου, μέσω του ΟΗΕ. Προς την κατεύθυνση αυτή καθιερώθηκε και η 17η Ιουνίου ως Παγκόσμια Ημέρα κατά της Ερημοποιησης και της Ξηρασίας.