Θεσμός Υιοθεσίας

Σήμερα τα μικρά ετοίμασαν ένα ημερολόγιο του 2️⃣0️⃣2️⃣3️⃣ για να το χαρίσουν στους μεγαλύτερους φίλους τους και να τους ευχηθούν ????καλή χρονιά.????
Αυτό που είχαν να κάνουν ήταν να βρουν δύο προσωπάκια (από τα τυπωμένα) και να τα φανταστούν σαν τον εαυτό τους???????? και σαν το εκτάκι τους.????????‍♀️
Τώρα είναι η σειρά της Στ’ να ευχηθεί καλή χρονιά με τον δικό της τρόπο στην Α’ μέσω μηνυμάτων-έκπληξη στους υπολογιστές!????

Τα πρωτάκια ανταλλάσσουν μαρτάκια με τα εκτάκια τους!!!

Mickey and Minnie aka Αναστασία και Dimitra Takopoulou-Kapodistria ????
Τα πρωτάκια μας και τα εκτάκια μας είπαν τα νέα τους και αντάλλαξαν τους Μάρτηδες τους:
????Κατακόκκινο σταράκι για την Στ’
⚪Ταχυδρομικός φάκελος για την Α’
Οι Μάρτηδες είναι προσφορά του Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων 12ου Δημοτικού Σχολείου Ξάνθης και τους επιμελήθηκε η Δήμητρα-Minnie!
Παράλληλα, λόγω της ημέρας, το Στ2 έπλεξε το γαϊτανάκι ενώ όλα τα παιδιά των τεσσάρων τμημάτων χόρεψαν στους ρυθμούς της αποκριάτικης μουσικής: Μacarena και Παπάκια ????????????????????????
Σε ρόλο dj η αγαπημένη μας Βούλα Μπάτζιου και σε ρόλο φωτογράφου η υποδιευθύντρια μας Stela Efstr
Καλή Αποκριά!!!
mar2 mar5 mar1 mar4 mar3

Τον πρώτο του κύκλο κλείνει φέτος ο θεσμός “Εκτάκια υιοθετούν πρωτάκια” στο σχολείο μας καθώς η φετινή Στ’ αποτελεί την πρώτη Α’ που είχε “υιοθετηθεί”. Όλα ξεκίνησαν το 2016 με αφορμή αυτή την ανάρτηση https://www.aspaonline.gr/ektakia-iothetoun-protakia-i…/

Από τότε προσπαθούμε να φέρνουμε κοντά τους μαθητές μας μέσα από διάφορες κοινές δράσεις.

Φέτος είχαμε έναν γεμάτο Οκτώβριο. Αρχικά πραγματοποιήθηκε μια πρώτη γνωριμία των παιδιών στη αυλή του σχολείου. Τα παιδιά συστήθηκαν, έπαιξαν και διασκέδασαν με την καθοδήγηση της έμπειρης γυμνάστριάς μας Βούλα Μπάτζιου.
Ακολούθησε η κλήρωση των ζευγαριών, παρουσία των δασκάλων της Α’ τάξης Δήμητρα Κιούρου και Γκρέτα Γρηγοριάδη, των δασκάλων της Στ’ Στέλα Ευστρατίου και Δημήτρη Κιούση, της καθηγήτριας αγγλικών Λιάνα Μαυρομουστάκη και της καθηγήτριας θεατρικής αγωγής Γεωργία Μιχοπούλου. Το κέρασμα -όπως όλα τα κεράσματα και τα δώρα άλλωστε- είναι προσφορά του Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων 12ου Δημοτικού Σχολείου Ξάνθης, ο οποίος κάθε χρόνο πολύ ενεργά βοηθάει στην υλοποίηση του θεσμού! Τα ζευγαράκια είχαν τον χρόνο να γνωριστούν καλύτερα και να πάρουν μια “συνέντευξη” το ένα από το άλλο για να μάθουν τα ενδιαφέροντά τους.
Εν όψει της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940, οι μικροί μαθητές έφτιαξαν ελληνικά σημαιάκια με τη βοήθεια του εικαστικού μας, Αλέξανδρου Τσαντίδη. Παρακολούθησαν την δοκιμαστική παρέλαση των μεγάλων μαθητών, τους ακολούθησαν στο βήμα και στο τέλος τους χάρισαν τα σημαιάκια.
Στο πλαίσιο του βρετανικού εθίμου Halloween, οι μικροί μαθητές κρατώντας μια σκαλισμένη κολοκύθα χτύπησαν την πόρτα των μεγάλων, φώναξαν δυνατά Trick or treat και κεράστηκαν καραμέλες.
Έτσι γλυκά, περήφανα, αισιόδοξα και χαμογελαστά έκλεισε ο Οκτώβριος. Ανυπομονούμε για τις δράσεις του Νοεμβρίου πλέον!
Αναστασία Ορφανίδου καθηγήτρια Αγγλικών
Τακοπούλου Δήμητρα καθηγήτρια Πληροφορικής