Ξεφυλλίζοντας στον …αέρα! Το χαρούμενο λιβάδι (podcast)

Το 4o ΠΕΚΕΣ Αττικής, σε συνεργασία με το European School Radio – Το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο και στο πλαίσιο των δράσεων του για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση, δημιουργεί μια νέα δράση επικοινωνίας για εκπαιδευτικούς και μαθητές στη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ΄ Αθήνας. Εκπαιδευτικοί με συγγραφικό έργο, αλλά και μαθητές που έχουν διακριθεί σε λογοτεχνικό διαγωνισμό, διαβάζουν πεζογραφήματα (παραμύθια, διηγήματα, αποσπάσματα από νουβέλες και μυθιστορήματα) που έχουν δημιουργήσει οι ίδιοι.

Στην πρώτη εκπομπή, που μεταδόθηκε την Τρίτη 28/4, η Φυλλιώ Νικολούδη, Σχολική Συντονίστρια Προσχολικής Αγωγής στο 4ο ΠΕΚΕΣ, διάβασε το βιβλίο της “Το χαρούμενο λιβάδι“, μια μαργαριταρένια ιστορία με λίγη παπαρουνόσκονη.

shot

Το ταξίδι του λαγού

Λήψη αρχείου

Κάντε κλικ πάνω στην εικόνα για να ακούσετε την ιστορία “το ταξίδι του λαγού”  που δημιούργησαν οι μαθητές του 2ου τμήματος του 10ου Νηπιαγωγείου Αλίμου

Κάντε κλικ πάνω στην εικόνα για να διαβάσετε την ιστορία “το ταξίδι του λαγού”  που δημιούργησαν οι μαθητές του 2ου τμήματος του 10ου Νηπιαγωγείου Αλίμου

Επιμέλεια: Μαρία Δημέλη

images76GYHWNB

Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου 2020

Η 23η  Απριλίου έχει καθιερωθεί διεθνώς από την UNESCO ως Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου, αφιερωμένη σε δύο μεγάλους δημιουργούς της παγκόσμιας λογοτεχνίας που έφυγαν από την ζωή την ίδια ημέρα (23 Απριλίου 1616): Ουίλιαμ Σαίξπηρ και Μιγκέλ ντε Θερβάντες.

Εθνική Βιβλιοθήκη Ελλάδος

«ΑλλάΖΩ Σελίδα»

Η Μεγάλη Εβδομάδα και τα έθιμα που τη συνοδεύουν

Στο σύνδεσμο που ακολουθεί μπορείτε να δείτε ένα ηλεκτρονικό βιβλίο για τις γιορτές της Μεγάλης Εβδομάδας και τα έθιμα που τις συνοδεύουν.

Επιμέλεια: Μαρία Δημέλη

Οι συγκεκριμένες προτάσεις είναι στα πλαίσια του ενημερωτικού υλικού για δημιουργική απασχόληση στο σπίτι, το οποίο απέστειλε στις νηπιαγωγούς, η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Προσχολικής Αγωγής  Τριανταφυλλιά Νικολούδη του 4ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής.