κανονισμός

Κανονισμός λειτουργίας 10ου Νηπιαγωγείου Αλίμου

προετοιμάζοντας

Προετοιμάζοντας τα παιδιά για το νηπιαγωγείο

Οι Συντονίστριες Εκπαιδευτικού  Έργου Προσχολικής Εκπαίδευσης 4ου ΠΕΚΕΣ, Δ Αθήνας, Τριανταφυλλιά  Νικολούδη     και   Μαρία  Σαλαγιάννη οργάνωσαν  την εκδήλωση  “Προετοιμάζοντας τα παιδιά για το νηπιαγωγείο”.

Εισηγήσεις

1. Σαλαγιάννη Μαρία, ΣΕΕ,  ΠΕ  60

Πως μπορεί η οικογένεια να προετοιμάσει καλύτερα το παιδί της για την είσοδο του στο νηπιαγωγείο;”

(Διάρκεια από 0:00-39:20 λεπτά)

2.  Κωνσταντίνος Ευάγγελος, Ψυχαναλυτικός Ψυχοθεραπευτής, Επιστημονικός Υπεύθυνος Κέντρου Πρόληψης Εξαρτήσεων ΗΛΙΟΣ

“Συνοδεύοντας τα παιδιά στην μετάβαση τους από το σπίτι /παιδικό σταθμό στο νηπιαγωγείο. Η συναισθηματική εμπειρία του “καινούργιου””.

(Διάρκεια από: 39:20- 1:15:20 λεπτά)

3. Τριανταφυλλιά  Νικολούδη, ΣΕΕ,  ΠΕ  60

“Οφέλη από την συνεργασία σχολείου οικογένεια”

(Διάρκεια από 1:15:20 – 1:34:20)

4.  Συζήτηση

radio 16 Ιουνιου 2020 Α (4)

Το αλφαβητάρι της φύσης (podcast)

Το 4o ΠΕΚΕΣ Αττικής, σε συνεργασία με το European School Radio – Το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο και στο πλαίσιο των δράσεων του για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση, δημιουργεί μια νέα δράση επικοινωνίας για εκπαιδευτικούς και μαθητές στη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ΄ Αθήνας. Εκπαιδευτικοί με συγγραφικό έργο, αλλά και μαθητές που έχουν διακριθεί σε λογοτεχνικό διαγωνισμό, διαβάζουν πεζογραφήματα (παραμύθια, διηγήματα, αποσπάσματα από νουβέλες και μυθιστορήματα) που έχουν δημιουργήσει οι ίδιοι.

Την Τρίτη  16/4, η  Νηπιαγωγός Μαρία Φραγκιά, διάβασε  αποσπάσματα από το βιβλίο της “Το αλφαβητάρι της φύσης” .

Καλοκαίρι – Διονύσης Σαββόπουλος & Παιδική Χορωδία του Σπύρου Λάμπρου

Διονύσης Σαββόπουλος & Παιδική Χορωδία Σπύρου Λάμπρου –

Μουσική & Στίχοι: Διονύσης Σαββόπουλος

Στίχοι:

Καλοκαίρι
η γαλάζια προκυμαία θα σε φέρει
καλοκαίρι
καρεκλάκια, πετονιές μες στο πανέρι
μες στη βόλτα αυτού του κόσμου που μας ξέρει
καλοκαίρι
πλάι στα μέγαρα, στις τέντες με τ’ αγέρι
με χρυσούς ανεμιστήρες μεταφέρει
την βανίλια με το δίσκο του στο χέρι
την κοψιά μιας προτομής μες στο παρτέρι
καλοκαίρι
μ’ ανοιχτό πουκαμισάκι στα ίδια μέρη

Καλοκαίρι
με μισόκλειστες τις γρίλιες μεσημέρι
καλοκαίρι
καθρεφτάκια και μια θάλασσα που τρέμει
στο ταβάνι και τους γύψους μεσημέρι
καλοκαίρι
με τον κούκο μες στα πεύκα και στ’ αμπέλι
καλοκαίρι
στόμα υγρό, μικροί λαγώνες, καλοκαίρι
με τη φέτα το καρπούζι στο  ένα χέρι
με φιλιά μισολιωμένα, καλοκαίρι
καλοκαίρι
λίγες φλούδες στης κουζίνας το μαχαίρι

Καλοκαίρι
του σκυμμένου θεριστή του τυφλοχέρη
καλοκαίρι
με βαριά μοτοσικλέτα μες τα σκέλη
τους φακούς του ανάβει μέρα μεσημέρι
καλοκαίρι
όλο πίσσα και κατράμι καλοκαίρι
καλοκαίρι
με τον ρόγχο του air condition μεσημέρι
φαλακροί μες στις σακούλες μας σαν γέροι
εκεινού με τ’ άσπρο κράνος που μας ξέρει
μια οσμή νεκροθαλάμου, καλοκαίρι

Καλοκαίρι
στην αρχή σαν έγχρωμο έργο στην Ταγγέρη
αλλά εν τέλει
με του κάτω κόσμου το έγκαυμα στο χέρι
την λαχτάρα του στον κόσμο περιφέρει
καλοκαίρι
στον χαμό του οδηγημένο και το ξέρει
καλοκαίρι
τόσο ώριμο που πέφτοντας προσφέρει
μια πλημμύρα των καρπών, στάρι και μέλι
στον σπασμό του το απόλυτο το αστέρι
καλοκαίρι
μες στα κόκκινα της δύσης του ανατέλλει

Παγκόσμια Ημέρα Θαλάσσιας Χελώνας, 16 Ιουνίου

Η Παγκόσμια Ημέρα Θαλάσσιας Χελώνας γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 16 Ιουνίου, ημερομηνία γέννησης του Δρ Archie Carr  που αφιέρωσε τη ζωή και την καριέρα του στην έρευνα και την προστασία τους. Σκοπός της ημέρας, είναι  να στρέψει την προσοχή της ευρύτερης κοινωνίας στα υπέροχα αυτά πλάσματα, που κινδυνεύουν με εξαφάνιση. Παρακάτω ακολουθούν ενδιαφέρουσες πληροφορίες που μπορείτε να μοιραστείτε με τους μαθητές σας.

1. Οι χελώνες δεν έχουν δόντια. Αντίθετα, οι άνω και κάτω γνάθοι τους έχουν θήκες από κερατίνη (το υλικό από το οποίο είναι φτιαγμένα τα νύχια μας) που λειτουργούν σαν ψεύτικα δόντια.

2. Το κέλυφος της χελώνας είναι φτιαγμένο από περισσότερα από 50 κόκκαλα που έχουν ενωθεί μεταξύ τους.

3. Τα πρώτα χρόνια της ζωής μιας θαλάσσιας χελώνας (έως και 20 χρόνια)  αναφέρονται συχνά ως «χαμένα χρόνια», και παραμένουν σε μεγάλο βαθμό ένα μυστήριο για τους ανθρώπους. Είναι γενικά μοναχικά πλάσματα που παραμένουν μέσα στο νερό για μεγάλο χρονικό διάστημα, γεγονός που καθιστά τη μελέτη τους εξαιρετικά δύσκολη.

4. Τα είδη της θαλάσσιας χελώνας διαφέρουν πολύ σε μέγεθος. Το μικρότερο (Λεπιδόχελυς του Ατλαντικού – Kemp’s ridley sea turtle), έχει μήκος περίπου 70 εκατοστά και βάρος έως 40 κιλά, ενώ η δερματοχελώνα μπορεί να φτάσει τα 180 εκατοστά και τα 500 κιλά βάρος.

5. Υπολογίζεται ότι μόλις 1 στα 1.000 χελωνάκια θα επιβιώσει έως την ενηλικίωση.

6. Οι θαλάσσιες χελώνες φαίνεται να προτιμούν φαγητό με κόκκινο, πορτοκαλί και κίτρινο χρώμα, όταν αναζητούν το γεύμα τους.

7. Μπορούν να μεταναστεύσουν σε μεγάλες αποστάσεις – το ρεκόρ κατέχει μια θηλυκή δερματοχελώνα που κολύμπησε σχεδόν 13.000 μίλια σε 647 ημέρες από την Ινδονησία μέχρι τη δυτική ακτή της Αμερικής!

8. Οι θηλυκές θαλάσσιες χελώνες επιστρέφουν στην ίδια παραλία που γεννήθηκαν για να φτιάξουν τις φωλιές τους. Η εκπληκτική αυτή ικανότητα πλοήγησης που διαθέτουν, προέρχεται από την ευαισθησία τους στα μαγνητικά πεδία της Γης.

9. Η ρύπανση από πλαστικά είναι η κυριότερη απειλή για τις θαλάσσιες χελώνες.Στην πραγματικότητα,μία στις δύο θαλάσσιες χελώνες έχει καταπιεί πλαστικό, καθώς μπερδεύει τις σακούλες με μέδουσες.

10. Έξι από τα επτά είδη θαλάσσιας χελώνας απειλούνται με εξαφάνιση και για το έβδομο αναφέρεται ότι δεν υπάρχουν επαρκή δεδομένα

Οι πληροφορίες ανακτήθηκαν από το site της ΗELMEPA.

IMG_2172 (3)

Καλοκαίρι : Παραλία

Οι μαθητές μας τραγουδούν και χορεύουν … σε μια παραλία!

Τραγούδι και Στίχοι :Γιώργος Μανωλόπουλος

Στίχοι

Σε μιά παραλία
Μετά απ’ την Κρήτη φεύγουμε για Νάξο

Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος 2020

ΝΑ ΣΚΟΥΠΙΣΟΥΜΕ ΤΗ ΓΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ!

Από τους μαθητές του 1ου τμήματος

ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΤΟ ΓΑΛΑΖΙΟ ΜΑΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ