Ξεφυλλίζοντας στον …αέρα! Το χαρούμενο λιβάδι (podcast)

Το 4o ΠΕΚΕΣ Αττικής, σε συνεργασία με το European School Radio – Το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο και στο πλαίσιο των δράσεων του για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση, δημιουργεί μια νέα δράση επικοινωνίας για εκπαιδευτικούς και μαθητές στη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ΄ Αθήνας. Εκπαιδευτικοί με συγγραφικό έργο, αλλά και μαθητές που έχουν διακριθεί σε λογοτεχνικό διαγωνισμό, διαβάζουν πεζογραφήματα (παραμύθια, διηγήματα, αποσπάσματα από νουβέλες και μυθιστορήματα) που έχουν δημιουργήσει οι ίδιοι.

Στην πρώτη εκπομπή, που μεταδόθηκε την Τρίτη 28/4, η Φυλλιώ Νικολούδη, Σχολική Συντονίστρια Προσχολικής Αγωγής στο 4ο ΠΕΚΕΣ, διάβασε το βιβλίο της “Το χαρούμενο λιβάδι“, μια μαργαριταρένια ιστορία με λίγη παπαρουνόσκονη.