Δημοσιεύθηκε στην ΔΡΑΣΕΙΣ, Εκπαιδευτικές, Εργαστήρια Δεξιοτήτων, Συνεργασία με φορείς

΄΄Έχω, έχεις, έχουμε δικαίωμα ….στην εκπαίδευση ΄΄

Την Πέμπτη 25 Απριλίου 2024, σε συνεργασία με το Κέντρο Ρομ, πραγματοποιήθηκε στον χώρο του σχολείου μας μια εκπαιδευτική δράση με θέμα τα Δικαιώματα του Παιδιού και πιο συγκεκριμένα το δικαίωμα που έχουν ΟΛΑ τα παιδιά στην εκπαίδευση. Στη δράση συμμετείχαν τα τμήματα της Ε΄ τάξης με τους εκπαιδευτικούς Σωτοπούλου Πέπη και Χαμπέρη Στέργιο και τα δύο τμήματα της Στ΄ με τους εκπαιδευτικούς Χαρίση Αποστόλη και Γκρίνια Βάνια. Τα παιδιά, μέσα από τη συζήτηση, προβολή σχετικού εκπαιδευτικού υλικού και παιγνιώδεις-ομαδικές δράσεις εξέφρασαν τις απόψεις τους, τα βιώματά τους, τους προβληματισμούς τους και τέλος κατέληξαν στο συμπέρασμα πως η Γνώση είναι Δύναμη που βελτιώνει την ποιότητα της ζωής σου.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από τις δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν στα πλαίσια της δράσης.

Μάντεψε το Δικαίωμα 1 Μάντεψε το Δικαίωμα 2

Ομαδική Εργασία Δικαιώματα