Δημιουργική γραφή με θέμα το ιδιόμελο “Τί σοι προσενέγκωμεν Χριστέ”

30 Δεκεμβρίου 2022
2022 12 30 16 24 44 Τί σοί προσενέγκωμεν Χριστέ … Από την Πατμιάδα Εκκλησιαστική Σχολή

Μία προσπάθεια απόδοσης του νοήματος του ύμνου με δημιουργική γραφή. Διαβάστε την εργασία όπως δημοσιεύθηκε στο patmostimes.gr πατώντας εδώ.

Οι απεικονίσεις της Γεννήσεως στα καθολικά των Ι. Μονών της Χώρας Πάτμου

30 Δεκεμβρίου 2022
2022 12 30 16 02 37 «Οι απεικονίσεις της Γεννήσεως στα καθολικά των Ι. Μονών της Χώρας Πάτμου»

Μία ενδιαφέρουσα εργασία γύρω από τις απεικονίσεις της Γέννησης του Χριστού όπως εξιστορούνται στα καθολικά των μοναστηριών της Χώρας Πάτμου. Την διερεύνηση-συγγραφή έκαναν οι μαθητές της Α΄ & Β΄ Λυκείου της Πατμιάδας Σχολής. Διαβάστε το άρθρο όπως δημοσιεύθηκε στο patmostimes.gr πατώντας εδώ.

Διαδραστικό project με θέμα τη σύζευξη Ελληνισμού και Χριστιανισμού στο έργο του Μ. Βασιλείου “ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ, ΟΠΩΣ ΑΝ ΕΞ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΩΦΕΛΟΙΝΤΟ ΛΟΓΩΝ”

29 Ιανουαρίου 2021
Agios_Vasileios

Πρόκειται για μία ιδιαίτερη δραστηριότητα όπου εξετάζει ολόκληρο ένα από τα έργα του Μ. Βασιλείου, το οποίο σχετίζεται με τους νέους και το αρχαιοελληνικό πνεύμα. Μπορεί να αξιοποιηθεί η εφαρμογή webex, όπου οι μαθητές χωρίζονται σε τρία τηλεδωμάτια. Κάθε ομάδα διαβάζει ένα μέρος από τα κεφάλαια του έργου και απαντάει σε σχετικό φύλλο εργασίας. Κύριος στόχος, η γνωριμία των μαθητών με ένα αυτούσιο πατερικό κείμενο. …πατήστε εδώ για να διαβάσετε περισσότερα

Διανοητικά Σκιρτήματα (νέο blog)

25 Ιανουαρίου 2021

Με ιδιαίτερη χαρά σας καλωσορίζω στο νέο μου blog Διανοητικά Σκιρτήματα, το οποίο έχει λογοτεχνικό και διανοητικό χαρακτήρα.

Ερωτήσεις επανάληψης του ετήσιου γραμματισμού στο Γυμνάσιο

20 Μαΐου 2018

Στους παρακάτω συνδέσμους υπάρχουν ερωτήσεις επανάληψης για όλες τις τάξεις του Γυμνασίου σε μορφή ψηφιακού ερωτηματολογίου:

Ερωτήσεις επανάληψης Α’ Γυμνασίου

Ερωτήσεις επανάληψης Β’ Γυμνασίου

Ερωτήσεις επανάληψης Γ’ Γυμνασίου

Φόρμες αξιολόγησης για ομαδοσυνεργασία

20 Μαΐου 2018

Τρεις φόρμες αξιολόγησης που αφορούν την αξιολόγηση του καθηγητή, του ΝΠΣ των Θρησκευτικών και την αυτοαξιολόγηση του μαθητή. Λειτουργούν όπως ένας εικονικός στόχος. Σε κάθε ομάδα, οι μαθητές σημειώνουν μία ξεχωριστή κουκκίδα με το στυλό τους, σε όσα κουτιά της φόρμας τους εκφράζουν:

Φόρμα αξιολόγησης καθηγητή

Φόρμα αξιολόγησης των ΝΠΣ των Θρησκευτικών

Φόρμα αυτοαξιολόγησης μαθητή

Ερευνητική εργασία Β’ Λυκείου με θέμα την Ιερά Μονή της Παναγίας Χοζοβιώτισσας

17 Μαΐου 2018
αρχείο λήψης

Μία αναλυτική παρουσίαση της Μονής Χοζοβιώτισσας με τίτλο «Το παρελθόν, η ιδιαίτερη αρχιτεκτονική και το δημιουργικό παρόν της Ιεράς Μονής Παναγίας Χοζοβιώτισσας εν Αμοργώ»: Χοζοβιώτισσα.

Θεματική Εβδομάδα “Τα στατιστικά μας μιλάνε, εμείς τα ακούμε!!!”

17 Μαΐου 2018

Μία διδακτική ώρα αφιερωμένη στην Κυκλοφοριακή Αγωγή. Στον παρακάτω σύνδεσμο υπάρχει το σχετικό φύλλο εργασίας: Τα στατιστικά μας μιλάνε, εμείς τα ακούμε!!!

Β΄Γυμνασίου ΘΕ5 Διάσπαση και αντιπαλότητα στις θρησκείες (5 δίωρα)

8 Μαρτίου 2018

Πέντε φύλλα εργασίας για τη ΘΕ5 η οποία αναφέρεται στις θρησκευτικές συγκρούσεις:

1. ΘΕ5 I. Διαφωνίες και συγκρούσεις που τραυματίζουν

2. ΘΕ5 II. Χριστιανοί διώκουν Χριστιανούς. (1ο μέρος)

3. ΘΕ5 II. Χριστιανοί διώκουν Χριστιανούς. (2ο μέρος)

5. ΘΕ5 IV. Το αίτημα των θρησκειών για ειρήνη και καταλλαγή

Γ΄Γυμνασίου ΘΕ6 Από την αρχή μέχρι το τέλος του κόσμου (4 δίωρα)

5 Μαρτίου 2018

Τέσσερα φύλλα εργασίας για τη ΘΕ6 η οποία αναφέρεται στην εσχατολογία:

1. ΘΕ6 Ι. Αν, πότε και πώς θα τελειώσει ο κόσμος;

2. ΘΕ6 II. Η πορεία προς τα έσχατα μέσα από εικόνες και παραβολές