Aξιολόγηση Etwinning εθνικού έργου Δημοτικό Σχολείο Αγίου ΤΕΓ Ζυρίχης “Στον δρόμο για ένα βιώσιμο μέλλον” 2023-2024

7ος Πανελλήνιος Σχολικός Διαγωνισμός Bravo Schools 2023-2024

“Γωνιές παράδοσης” στο Λαογραφικό Μουσείο Αγίου

Στο πλαίσιο των δράσεων του “Ενεργού Πολίτη” που έχουν προγραμματιστεί από το σχολείο μας με βασικό στόχο τη διαφύλαξη της πολιτιστικής μας κληρονομιάς, οι μαθητές και μαθήτριές μας επισκέφθηκαν σήμερα το Λαογραφικό Μουσείο Αγίου προκειμένου να έρθουν πιο κοντά με την ιστορία του τόπου τους γνωρίζοντας επαγγέλματα και αντικείμενα καθημερινής χρήσης μιας “άλλης εποχής”.

Στοχεύουμε σε μία συνεχή, δημιουργική αλληλεπίδραση Μουσείου και Σχολείου, εκπαιδεύοντας τα παιδιά να γίνουν οι ίδιοι ξεναγοί του Μουσείου τους, αναπτύσσοντας πολύτιμες δεξιότητες.

laogr 1 laografikolaografff1714120714657171412071453117141207145511714120714639171412071459417141207146041714120714629

Δράση της λαϊκής μας παράδοσης από τα παιδιά των Α Γ Δ τάξεων ” Θέατρο Σκιών ” Τα παιδιά κατασκεύασαν φιγούρες Καραγκιόζη από περισσεύματα χαρτονιών.

Oι ξεναγήσεις των παιδιών του Δημοτικού μας Σχολείου μας σε ένα e book

Etwinning εθνικό έργο Δημ.Σχολείου Αγίου με το ΤΕΓ Ζυρίχης ” Στον δρόμο για ένα βιώσιμο μέλλον”2023-24

Διασώζοντας μαζί την Περιβαλλοντική και Πολιτιστική κληρονομιά του τόπου μας σ ένα αειφόρο σχολείο. Κυκλική οικονομία και βιώσιμη ανάπτυξη.

Μετάβαση στο padlet.com

Εργαστήρι κυκλικής οικονομίας- Μουσικά όργανα με ανακυκλώσιμα υλικά

Στα πλαίσια του Etwinning προγράμματος με το ΤΕΓ Ζυρίχης, ένα ξεχωριστό δημιουργικό εργαστήρι κυκλικής οικονομίας από όλες τις τάξεις του Σχολείου μας, όπου τα παιδιά συγκέντρωσαν ανακυκλώσιμα υλικά και έφτιαξαν αυτοσχέδια μουσικά όργανα ενόψει Αποκριάς: Μπαστούνια βροχής με ρολά κουζίνας, ντέφια με πλαστικά πιάτα και μεταλλικά καπάκια, τυμπανάκια με μεταλλικά κουτιά και μπαλόνια, καστανιέτες με χαρτόκουτα και μεταλλικά καπάκια.

Κυκλική οικονομία και βιώσιμη ανάπτυξη

Βασικός στόχος η εκπαίδευση των μαθητών μας σ ένα αειφόρο σχολείο όπου ως ενεργοί πολίτες θα δράσουν ατομικά και ομαδικά επιφέροντας αναγκαίες αλλαγές στις τοπικές κοινωνίες και κατ’ επέκταση σε πόλεις και κοινότητες καθιστώντας τες βιώσιμες.

Οι κατασκευές μας με χαρτόκουτα από γάλα, πλαστικά καπάκια, πλαστελίνες…Eπαναχρησιμοποιώ, προστατεύω το περιβάλλον.