Καλή σχολική χρονιά!

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι ο Αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2023-2024 του Νηπιαγωγείου Κορυφασίου θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023 στις 9.00πμ. στην αυλή του σχολείου.

Καλή σχολική χρονιά!

Χωρίς τίτλο » (συνέχεια…)

Εργαστήριο Δεξιοτήτων: “Και η Γη γυρίζει!”

Στο Εργαστήριο Δεξιοτήτων αποφασίσαμε πως θα γίνουμε αστροναύτες και θα ταξιδέψουμε στο Διάστημα. Αφού κατασκευάσαμε το όχημά μας, δηλαδή τον πύραυλό μας και τα απαραίτητα κράνη μας, ξεκίνησε η περιπέτεια!

Πλανήτες » (συνέχεια…)

Μαμά σε αγαπώ!

Φέτος η γιορτή της μητέρας είναι στις 14 Μαΐου και τα χεράκια μας άρχισαν να δουλεύουν γρήγορα για να ετοιμάσουμε δωράκια για τις δικές μας τις μανούλες. Άλλωστε όπως λέει και το τραγουδάκι “Τη γλυκιά μου τη μανούλα έχω μέσα στην καρδούλα και την αγαπώ πολύ και δεν είναι υπερβολή…”. (https://www.youtube.com/watch?v=qzcZQqXNbEc&ab_channel=FUNFOREVERYONE).

Πέρα από τα

» (συνέχεια…)

Ομάδα δυνατή, όλοι μια φωνή!

Οι έννοιες “ομάδα” και “συνεργασία” μας έχουν απασχολήσει σε μεγάλο βαθμό κατά τη διάρκεια της χρονιάς. ήδη από την έναρξη του σχολικού έτους παίζουμε παιχνίδια γνωριμίας, εξοικείωσης και συνεργασίας, ώστε να ενδυναμώσουμε τις μεταξύ μας σχέσεις. Και να σας πούμε κάτι; Πέτυχαν!

Εσείς μπορείτε:

Περνά περνά η μέλισσα!

Η Άνοιξη έφερε μαζί της και τις μελισσούλες! Μεταμορφωθήκαμε λοιπόν σε μελισσοκόμους και αρχίσαμε το ταξίδι στον κόσμο της μέλισσας μέσα από εικόνες, παραμύθια, βίντεο και παιχνίδια!

Παραμύθι “Μία μέλισσα με…λύση!”, Λήδα Βαρβαρούση (https://youtu.be/smFPtYmUyDo)

Μελισσάκια! » (συνέχεια…)

Γλυκιά γλυκιά Πρωτομαγιά!

“Μάης κι έχει η Γη φορέσει

τα καλά της για ν’ αρέσει.

Ο κυρ-Ήλιος την κοιτά

και για προξενήτρα ψήνει

την καλή κυρά-Σελήνη

που το χέρι της ζητά.

Η νυφούλα Γη το δίνει

μα ολοκόκκινη έχει γίνει,

» (συνέχεια…)

Γίνε το ουράνιο τόξο, στη συννεφιά κάποιου!

Με αφορμή τη συνέλευση της τάξης που κάναμε, συζητήσαμε για τα συναισθήματά μας, τα γνωρίσαμε και συμφωνήσαμε να συζητάμε για ό,τι νιώθουμε. Τα παιδιά είχαν την ιδέα να συγκεντρώσουμε μερικά από τα συναισθήματα σε ένα αυτοσχέδιο βιβλίο, ώστε να μας βοηθά να αναγνωρίζουμε πώς νιώθουμε.

Τα

<p srcset= » (συνέχεια…)

Ημέρα της Γης 2023!

Η Ημέρα της Γης εορτάζεται κάθε χρόνο στις 22 Απριλίου και φέτος αποτέλεσε για εμάς την αφορμή για την εκκίνηση του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων με τίτλο “Θάλα-sos-α χωρίς πλαστικά”.

Για τη Γη!

» (συνέχεια…)

Πασχαλινές κατασκευές και παιχνίδια (Μέρος 1ο)

Ήρθε ο καιρός να μιλήσουμε για τις ημέρες του Πάσχα και να στολίσουμε την τάξη μας με όμορφες κατασκευές! Αφού μάθαμε και είδαμε βίντεο για τη ζωή του Χριστού, σκεφτήκαμε και απεικονίσαμε όλα όσα μας θυμίζουν το Πάσχα.

Πάσχα » (συνέχεια…)