Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑ

Ο Περικλής ήταν στρατηγός και ταυτόχρονα πολιτικός, ρήτορας και λόγιος. Η διακυβέρνησή του συνδέεται με τον Χρυσό Αιώνα της Αθήνας, όταν οι τέχνες γνώρισαν άνθηση. Ο Περικλής κυβέρνησε την Αθήνα περίπου από το 461 π.Χ. Λαμπρός πολιτικός, ενσάρκωσε τα ελληνικά δημοκρατικά ιδεώδη και υπήρξε ο κυβερνήτης της πόλης με τη μεγαλύτερη θητεία μέχρι τον θάνατό του κατά τη διάρκεια του λοιμού το 429 π.Χ.

Κατηγορίες: Ιστορία Α΄Γυμνασίου, Τα Μαθήματά μου | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑ

Η ΤΕΧΝΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΪΚΗ ΕΠΟΧΗ

Η περίοδος της αρχαίας ελληνικής ιστορίας από περίπου το 750 π.Χ. έως το 480 π.Χ. ονομάζεται αρχαϊκή εποχή. Η αρχαϊκή περίοδος σφραγίζεται από δύο κορυφαίες δημιουργίες: α) την ανέγερση λίθινων ναών και β) τη δημιουργία λίθινων αγαλμάτων σε φυσικό και υπερφυσικό μέγεθος. Αξιοσημείωτη είναι επίσης η επίδραση της τέχνης της Ανατολής και της Αιγύπτου στην ελληνική αρχαϊκή τέχνη. Την εποχή αυτή οικοδομούνται οι πρώτοι πραγματικά μνημειακοί ναοί της αρχαίας Ελλάδας που θα επηρεάσουν την αρχιτεκτονική όλου του κόσμου μέχρι και τις ημέρες μας.  Τέλος,  δημιουργούνται τα πρώτα μεγάλα αγάλματα από ασβεστόλιθο στην Κρήτη και από μάρμαρο στη Νάξο, οι κούροι και οι κόρες.

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΥΛΛΟΓΗΣ
Κατηγορίες: Ιστορία Α΄Γυμνασίου, Τα Μαθήματά μου | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η ΤΕΧΝΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΪΚΗ ΕΠΟΧΗ

ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

ΚΕΙΜΕΝΟ: «Ο δρόμος για τον παράδεισο είναι μακρύς» της Μαρούλας Κλιάφα εντάσσεται στην ενότητα  «Η αποδημία – Ο καημός της ξενιτιάς – Ο ελληνισμός έξω από τα σύνορα – Τα μικρασιατικά – Οι πρόσφυγες» του εγχειριδίου Νεοελληνικής Λογοτεχνίας της Α΄ Γυμνασίου του ΟΕΔΒ.

Στο επιλεγμένο κείμενο τίθεται το ιδιαίτερα επίκαιρο στην εποχή μας ζήτημα του Άλλου ή του Ξένου, όπου Άλλος είναι ο διαφορετικός, ο περιθωριοποιημένος εξαιτίας της διαφορετικότητάς (ετερότητάς) του. Δείτε το παρακάτω video διάρκειας 8΄με τίτλο «Εγχειρίδιο οδηγιών για τη ζωή» με θέμα τη διαφορετικότητα και τις επιπτώσεις.

video youtube

e-me content

Άσκηση

Ποια είναι τα συναισθήματα της Βερόνικας λόγω του ρατσισμού που βιώνει από τους γείτονές της;

Κατηγορίες: Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Καλωσόρισμα!

Ελπίζω να δουλέψουμε καλά και δημιουργικά και φέτος , ώστε να γεμίσουμε το ιστολόγιο με ενδιαφέροντα πράγματα.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλωσόρισμα!