ΒΡΑΒΕΙΑ – ΑΡΙΣΤΕΙΑ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ 2021

Οι απόφοιτοι του 2021 μπορούν να παραλαμβάνουν τα βραβεία και αριστεία τους από τη γραμματεία του Λυκείου καθημερινά από τις 09:00 έως τις 13:00.

ΑΣΚΗΣΗ ΓΛ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ 23/10/2021

Οι μαθητές του ΓΟ1 και Γ+ να ανοίξουν το παρακάτω αρχείο :

ΑΣΚΗΣΗ ΓΛ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ 2021

εάν δεν μπορούν να το ανοίξουν ,πρώτα λήψη αρχείου και μετά άνοιγμα.

ΣΑΝΤΟΡΙΝΑΙΟΣ ΝΙΚΟΣ ΠΕ 03

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ

Όσοι μαθητές ενδιαφέρονται για εργαστήρια εκπαιδευτικής ρομποτικής τα οποία θα διοργανωθούν στο Γυμνάσιο της Άνω Μεράς στις 22-23-24 Οκτωβρίου 2021 (οι μαθητές μπορούν να δηλώσουν όσα εργαστήρια θέλουν αρκεί να είναι σε διαφορετικές ώρες) μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στο link :

η να κάνουν αίτηση (κάτω αριστερά) στη σελίδα του  Open Lab Σύρου :  https://syrosopenlab.gr/

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΑ ΒΙΩΜΑΤΙΚΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ

Το κέντρο πρόληψης των εξαρτήσεων και προαγωγής της ψυχοκοινωνικής υγείας ΘΗΣΕΑΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ διοργανώνει διαδικτυακά βιωματικά σεμινάρια για εκπαιδευτικούς με τίτλο :

1.Πρόληψη των εξαρτήσεων και σχολική κοινότητα
2.Παρεμβάσεις πρόληψης των εξαρτήσεων και προαγωγής της ψυχοκοινωνικής υγείας στο μαθητικό πληθυσμό.

Όσοι εκπαιδευτικοί ενδιαφέρονται θα βρουν τις απαραίτητες πληροφορίες στα παρακάτω αρχεία.

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ-ΠΡΟΛΗΨΗ ΤΩΝ ΕΞΑΡΤΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ
ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ-ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΤΩΝ ΕΞΑΡΤΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΑΓΩΓΗΣ ΤΗΣ ΨΥΧΟΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

Ενισχυτική Διδασκαλία Ειδικών Μαθημάτων για το σχολικό έτος 2021-2022

Σας ενημερώνουμε  ότι το ΥΠΑΙΘ οργανώνει τη λειτουργία Ενισχυτικής Διδασκαλίας για τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα ειδικά μαθήματα για το έτος 2021-22. Πρόκειται για πρόγραμμα υποστήριξης στα εξεταζόμενα στις πανελλαδικές εξετάσεις ειδικά μαθήματα: Ελεύθερο Σχέδιο, 2) Γραμμικό Σχέδιο, 3) Γαλλικά, 4) Γερμανικά,5) Ιταλικά, 6) Ισπανικά, 7) Αρμονία, Ακουστική Ικανότητα,Μουσική Αντίληψη/Γνώση.

Στην Ενισχυτική Διδασκαλία ειδικών μαθημάτων συμμετέχουν προαιρετικά μαθητές/τριες της Γ’ τάξης Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων με σκοπό την υποστήριξη και προετοιμασία τους για να συμμετάσχουν στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα ειδικά μαθήματα που έχουν επιλέξει και που δεν περιλαμβάνονται στα αντίστοιχα Ωρολόγια προγράμματα.

Για τη συμμετοχή των μαθητών/τριών στα τμήματα Ενισχυτικής Διδασκαλίας ειδικών μαθημάτων, απαιτείται ηλεκτρονική αίτηση των γονέων/κηδεμόνων ή των ιδίων εφόσον είναι ενήλικες στην οποία δηλώνουν το ειδικό μάθημα/μαθήματα που επιθυμούν να παρακολουθήσουν.

Παρακαλούμε λοιπόν τους κηδεμόνες των μαθητών που ενδιαφέρονται για τα παραπάνω μαθήματα που θα διδάσκονται μετά τη λήξη του σχολικού ωραρίου, να αποστείλουν ηλεκτρονικά στο ΓΕΛ Μυκόνου  δηλώσεις ενδιαφέροντος έως την Παρασκευή 22 Οκτωβρίου 2021 και ώρα 13:00, όπου  θα δηλώνεται  το μάθημα ή τα μαθήματα που θέλετε να παρακολουθήσουν οι μαθητές.

Επισυνάπτουμε την Αίτηση-Δήλωση συμμετοχής στη Ενισχυτική Διδασκαλία.

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ / ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17.30 ΣΤΗΝ ΚΔΕΠΠΑΜ

ΕΝΔΥΜΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΤΗΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Παρακαλούνται οι μαθητές της Γ Λυκείου που πρόκειται να συμμετάσχουν στις  σχολικές εκδηλώσεις και στη παρέλαση της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου να προσέλθουν στο Σύλλογο Γυναικών Μυκόνου και να παραλάβουν  τις στολές τους.

Τα γραφεία του συλλόγου είναι στη Χώρα και θα είναι ανοικτά για του μαθητές  Τετάρτη 20/10,Πέμπτη 21/10 και Παρασκευή 22/10
και ώρα τέσσερις  με επτά το απόγευμα.
Τηλέφωνο επικοινωνίας 6944146428 κ. Άννα Αθυμαρίτη.

Υποσημείωση : Για να βρείτε τα γραφεία του συλλόγου θα ακολουθήσετε αυτή την διαδρομή :
Στο γιαλό στο εκκλησάκι του Αγ. Νικόλα με τον μπλέ τρούλο θα μπείτε μέσα στο στενό που είναι μπροστά από την εκκλησία και αφού περάσετε το Skandinavian bar  στο αριστερό σας χέρι θα δείτε την Μπαρκιά το μαγαζί με τα μακαρόνια ,στο πρώτο στενό μετά την Μπαρκιά θα κάνετε αριστερά και στα 10 μέτρα θα δείτε στο αριστερό σας χέρι τα γραφεία του συλλόγου.

Προς αποφυγή συνωστισμού και για καλύτερη εξυπηρέτηση σας είναι καλύτερα οι μαθητές του Γ1 να προσέλθουν Τετάρτη ,του Γ2 Πέμπτη και του Γ3 και Γ4 την Παρασκευή.

13-10-21 Διάθεση self-test για τους μαθητές από τα φαρμακεία

Τα Γραφεία Τύπου των Υπουργείων Παιδείας και Θρησκευμάτων και Υγείας ανακοινώνουν:

Οι μαθητές όλων των βαθμίδων θα προμηθεύονται από αύριο, Πέμπτη 14 Οκτωβρίου ως και το Σάββατο 23 Οκτωβρίου, πέντε (5) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά (self) τεστ από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των ημερών από 18 Οκτωβρίου έως 4 Νοεμβρίου και να προσέρχονται στο σχολείο σύμφωνα με τις οδηγίες των ειδικών.

Υπενθυμίζεται ότι:

το self-test θα πραγματοποιείται έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση κάθε Τρίτη και Παρασκευή στο σχολείο,

ο προσυμπτωματικός διαγνωστικός έλεγχος για τον νέο κορωνοϊό μέσω αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας (self test) είναι υποχρεωτικός για τους μαθητές και τις μαθήτριες,

βεβαίωση αρνητικού self test οφείλουν να φέρουν οι μαθητές που δεν έχουν πιστοποιητικό εμβολιασμού (για τους μαθητές 12 ετών και άνω) ούτε βεβαίωση παρελθούσας νόσησης (τελευταίου εξαμήνου),

οι εμβολιασμένοι μαθητές δεν δικαιούνται δωρεάν self test, καθώς δεν οφείλουν να τα διενεργούν εφόσον δεν προκύψει ειδικός λόγος (δηλ. κρούσμα σε συμμαθητή),

η δωρεάν διάθεση self test από τα φαρμακεία γίνεται μόνο κατά τις εργάσιμες μέρες και ώρες, ώστε κατά τις διημερεύσεις και διανυκτερεύσεις να μπορούν να εξυπηρετούν έκτακτες ανάγκες.

Συνεχίζουμε να παροτρύνουμε τους γονείς μαθητών 12 ετών και άνω που δεν έχουν ακόμα εμβολιάσει τα παιδιά τους, να σπεύσουν να το κάνουν, αξιοποιώντας κατ’ αυτό τον τρόπο το ισχυρό αυτό όπλο απέναντι στην COVID-19 και συμβάλλοντας στην οικοδόμηση τείχους ανοσίας.

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 15ΜΕΛΟΥΣ

Στις μαθητικές εκλογές για την ανάδειξη του 15μελούς συμβουλίου του σχολείου η σειρά εκλογής είναι η κάτωθι :

1. Καβαθάς Χρήστος                          εκλέγεται
2. Ζουγανέλη Μαρία                          εκλέγεται