Πρόγραμμα Πέμπτης 25 Απριλίου

ΠΕΜΠΤΗ 25 ΑΠΡ

Προετοιμασία εγγραφών στο Λύκειο

Για την εγγραφή των μαθητών στο Λύκειο επιβάλλεται να γίνει επικαιροποίηση  και έλεγχος των στοιχείων των μαθητών (ιδιαίτερη προσοχή θα πρέπει να δοθεί στον έλεγχο των στοιχείων των κηδεμόνων , στην ακριβή ημερομηνία γέννησης του/της μαθητή/τριας και στη διεύθυνση της κατοικίας του/της (οδός, αριθμός, δήμος, ταχυδρομικός κώδικας).

Επιστολή του υπουργείου προς τους γονείς / κηδεμόνες   εδώ

ΥΔ_e-εγγραφές_Α                 ΥΔ_e-εγγραφές_Β

Οι συγκεκριμένες Υ.Δ. θα πρέπει να συμπληρωθούν και από τους δύο γονείς/κηδεμόνες, εφόσον υπάρχουν, και εν συνεχεία και οι δύο Υ.Δ. να επιστραφούν στη σχολική μονάδα έως τις 22-04-2024, είτε με γνήσιο της υπογραφής είτε μέσω Gov.gr.

Δίνεται και ο ο σύνδεσμος

Σε κάθε περίπτωση, μπορείτε να απευθύνεστε στις σχολικές μονάδες για οποιαδήποτε
διευκρίνιση.

Πρόγραμμα Τρίτης 09 Απριλίου

ΤΡΙΤΗ 09 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Γράψτε σχόλιο

«Εισαγωγή μαθητών/τριών στα Σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης, κατά το σχολικό έτος 2024-2025»

Όσοι/ες μαθητές/τριες ενδιαφέρονται να είναι υποψήφιοι/ες για εισαγωγή μόνο σε Εκκλησιαστικό Σχολείο ή σε Εκκλησιαστικό Σχολείο και σε Πρότυπο Σχολείο θα αξιολογηθούν μέσω τεστ δεξιοτήτων σε τρία (3) μαθήματα: Γλώσσα, Μαθηματικά και Θρησκευτικά.

Επισημαίνεται ότι στον σύνδεσμο:

έχουν αναρτηθεί ενδεικτικές ερωτήσεις και απαντήσεις για την εξέταση του μαθήματος των Θρησκευτικών, καθώς και τα θέματα με τις απαντήσεις τους, στα οποία εξετάστηκαν οι υποψήφιοι/ες για το έτος 2023.

Η πλατφόρμα υποβολής των αιτήσεων είναι προσβάσιμη μέσω του συνδέσμου:

από την Παρασκευή 29.3.2024 έως και την Τετάρτη 17.4.2024.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Γράψτε σχόλιο

«Υποβολή αιτήσεων για την εισαγωγή μαθητών στα Πρότυπα και Πειραματικά σχολεία για το σχ. έτος 2024-25»

Η εισαγωγή μαθητών στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-25 αφορά στην εισαγωγική τάξη κάθε βαθμίδας, δηλαδή το προνήπιο, την Α ́ Δημοτικού, την Α ́ Γυμνασίου και την Α ́Γενικού Λυκείου (σε κάποια Πειραματικά νηπιαγωγεία προσφέρονται και θέσεις νηπίων.) Στα Πειραματικά Σχολεία (Νηπιαγωγεία,  Δημοτικά,  Γυμνάσια, Λύκεια) η εισαγωγή γίνεται με δημόσια ηλεκτρονική κλήρωση που θα διεξαχθεί την Παρασκευή 17 Μαΐου 2024.

Οι γονείς/κηδεμόνες που επιθυμούν τη συμμετοχή του παιδιού τους στην κλήρωση ή την δοκιμασία εισαγωγής, υποβάλλουν ηλεκτρονική αίτηση,

από την Παρασκευή 29 Μαρτίου έως και την Τετάρτη 17 Απριλίου 2024 , 23:59

μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr), κατηγορία, Εκπαίδευση, υποκατηγορία Εγγραφή σε σχολείο, ενότητα Αίτηση εισαγωγής μαθητών και μαθητριών στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία ή μέσω του συνδέσμου

Συμμετοχή στο 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο

Το σχολείο μας συμμετέχει στο 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο 18-19-20 Απριλίου, στην Πάτρα,  ” Έλα να σου γνωρίσω τον τόπο μου”    με 3 θεματικέςΑΦΙΣΑ ΔΙΚΤΥΟΥ

• Άλκης  Αλκαίος: ο δικός μας ποιητής-στιχουργός
  • Ιστορικά μνημεία του τόπου μας
  • Ξενάγηση στον τόπο μου μέσα από τοπικές συνταγές και γεύσεις

Οι μαθητές μας θα  παρουσιάσουν τις  3 εργασίες στο Πειραματικού Λυκείου Πανεπιστημίου Πατρών.  Προετοιμαζόμαστε και ανυπομονούμε!

Πανελλήνια Ημέρα κατά της Ενδο-Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού 06 Μαρτίου

IMG 0d45cdd1ca07f054364744bcb5e9403d VΤο Γυμνάσιο Πάργας, σε συνεργασία με το Δίκτυο Σχολείων Σχολικής Διαμεσολάβησης του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων καθώς και με σχολεία όλων των βαθμίδων από όλη τη χώρα αλλά και Δήμους, υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Αθλητισμού και Θρησκευμάτων, έδωσε το παρόν και έστειλε το μήνυμα του με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Κατά της Βίας και του Σχολικού Εκφοβισμού στη δράση με τίτλο «Σπάω τη σιωπή, ενώνουμε τις φωνές ενάντια στη βία».

IMG b59bca1e9f55408b10ec0657ad9da8c6 V

Με συντονίστριες την κα Τσούτση  Κων/να και Καλίνη Εβίτα οι μαθητές ζωγράφισαν μάσκες συναισθημάτων, με συνθήματα υπέρ της φιλίας και της αγάπης και κατά της βίας, όπως επίσης και με συναισθήματα που νιώθει ο θύτης και το θύμα, ένωσαν τις φωνές τους και προσπάθησαν να περάσουν το δικό τους μήνυμα για ένα σχολείο ασφαλές για όλους. Στη συνέχεια, όλοι οι μαθητές και οι καθηγητές έσπασαν τα μπαλόνια ταυτόχρονα. Το σπάσιμο του μπαλονιού συμβολίζει το σπάσιμο της σιωπής και η ταυτόχρονη κίνηση συμβολίζει ότι ενώνουμε τις φωνές ενάντια στη βία.

IMG b59bca1e9f55408b10ec0657ad9da8c6 V

Αξιολόγηση προσφορών για την προκήρυξη 44/28-02-2024

Σήμερα, Τρίτη 05/03/2024 και ώρα 13:40 στο γραφείο διεύθυνσης του Γυμνασίου Πάργας, συνεδρίασε η Επιτροπή Αξιολόγησης κλειστών προσφορών, που είχε συγκροτηθεί με την υπ΄αριθμ 8 Πράξη Διευθυντή, για την μετακίνηση  της Β & Γ τάξης στην Πάτρα,  την Τετάρτη 18/04/2024

Η Επιτροπή αφού έλαβε υπόψη τις προσφορές των: Κοσμάς Τουρς,  Μπουτας Τουρς   και Καναρις Τράβελ, επέλεξε  την προσφορά του Κοσμάς Τουρς και το Ξενοδοχείο Niforeika Beach Hotel   με 87,5 € /μαθητή.

Αξιολόγηση προσφορών της προκήρυξης με αριθ. πρωτ. 32/ 09-02-2024

Σήμερα, Πέμπτη 15/02/2024 και ώρα 12:10 στο γραφείο διεύθυνσης του Γυμνασίου Πάργας, συνεδρίασε η Επιτροπή Αξιολόγησης κλειστών προσφορών, που είχε συγκροτηθεί με την υπ΄αριθμ 7 Πράξη Διευθυντή, για την μετακίνηση   της Β τάξης στη Θεσσαλονίκη,  την Τετάρτη 28/02/2024

Η Επιτροπή αφού έλαβε υπόψιν τις προσφορές των: Κοσμάς Τουρς,  Connection Travel   και Καναρις Τράβελ, επέλεξε  την προσφορά του Κοσμάς Τουρς και το Ξενοδοχείο Superior One Boutique  με 120 € /μαθητή.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2024