Ωρολόγιο πρόγραμμα από Δευτέρα, 30/09/2024

icon esperinoΓια να δείτε και να κατεβάσετε το ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων Γυμνασίου και Λυκείου, που θα ισχύει από Δευτέρα, 30 Σεπτεμβρίου 2024, κάντε κλικ ΕΔΩ.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: το ισχύον ωρολόγιο πρόγραμμα μπορείτε να το βρείτε και στην σελίδα “Ωρολόγιο Πρόγραμμα” του παρόντος ιστολογίου.

Ωρολόγιο πρόγραμμα από Δευτέρα, 23/09/2024

icon esperinoΓια να δείτε και να κατεβάσετε το ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων Γυμνασίου και Λυκείου, που θα ισχύει από Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου 2024, κάντε κλικ ΕΔΩ.

Ψηφιακό Φροντιστήριο

icon esperinoΤο Ψηφιακό Φροντιστήριο αποτελεί μια σύγχρονη ψηφιακή πλατφόρμα για μαθήτριες και μαθητές. Διαθέτει σε μορφή video σειρά από γνωστικά αντικείμενα και απευθύνεται σε μαθήτριες και μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου. Η πλήρης λειτουργία του Ψηφιακού Φροντιστηρίου ξεκινά την Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου 2024.

Για να μεταφερθείτε στον ιστότοπο του Ψηφιακού Φροντιστηρίου, κάντε κλικ ΕΔΩ.

Για να δείτε το πρόγραμμα των μαθημάτων, καθώς και τις οδηγίες χρήσης, κάντε κλικ ΕΔΩ.

Ωρολόγιο πρόγραμμα από Δευτέρα, 16/09/2024

icon esperinoΓια να δείτε και να κατεβάσετε το ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων Γυμνασίου και Λυκείου, που θα ισχύει από Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου 2024, κάντε κλικ ΕΔΩ.

Πρόγραμμα Πανελλαδικών Εξετάσεων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ., Ειδικών και Μουσικών μαθημάτων και προθεσμία Υγειονομικής Εξέτασης και Πρακτικής Δοκιμασίας των υποψηφίων για εισαγωγή στα ΤΕΦΑΑ 2025

icon esperinoΓια να δείτε το πρόγραμμα, κάντε κλικ ΕΔΩ.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: όλο το υλικό σχετικά με τις Πανελλαδικές Εξετάσεις του τρέχοντος σχολικού έτους μπορείτε να το βρείτε και στην σελίδα “Πανελλαδικές Εξετάσεις” του παρόντος ιστολογίου.

Εκπρόθεσμες εγγραφές ή ανανεώσεις εγγραφής στο Εσπερινό ΛΥΚΕΙΟ 2024-2025

icon esperinoΑπό την Τετάρτη, 11 Σεπτεμβρίου (ώρα 12:00), μέχρι και την Κυριακή, 15 Σεπτεμβρίου 2024 (ώρα 23:59), μπορούν να υποβληθούν ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ηλεκτρονικές αιτήσεις εγγραφής/ανανέωσης εγγραφής για ΓΕ.Λ./ΕΠΑ.Λ.

Η έγκριση των εκπρόθεσμων εγγραφών πραγματοποιείται από τον Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Οι ενδιαφερόμενες/ενδιαφερόμενοι οφείλουν να εκτυπώσουν την Ηλεκτρονική Αίτηση και να την καταθέσουν, μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, στον Διευθυντή, προκειμένου να τα αποστείλει στην οικεία Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται μέσω:

είτε της εφαρμογής:

e-eggrafes.minedu.gov.gr

είτε της διαδικτυακής πύλης:

gov.gr/ipiresies/ekpaideuse/eggraphe-se-skholeio/eggraphe-ananeose-eggraphes-se-geniko-kai-epaggelmatiko-lukeio

Κατ’ εξαίρεσιν και εκπρόθεσμες εγγραφές ή ανανεώσεις εγγραφής στο Εσπερινό ΛΥΚΕΙΟ 2024-2025

icon esperinoΑπό το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού ανακοινώνονται τα παρακάτω:

Α.

Από την Δευτέρα, 2 Σεπτεμβρίου (ώρα 07:00), μέχρι και την Πέμπτη, 5 Σεπτεμβρίου 2024 (ώρα 23:59), μπορούν να υποβληθούν ΚΑΤ’ ΕΞΑΙΡΕΣΙΝ ηλεκτρονικές αιτήσεις εγγραφής/ανανέωσης εγγραφής για ΓΕ.Λ/ΕΠΑ.Λ., σε λειτουργούντα τμήματα.

Β.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται μέσω:

είτε της εφαρμογής:

e-eggrafes.minedu.gov.gr

είτε της διαδικτυακής πύλης:

Για περισσότερες πληροφορίες και την ανακοίνωση του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, κάντε κλικ ΕΔΩ.

Υποβολή αιτήσεων επιλογής καταρτιζόμενων στις Δημόσιες Σ.Α.Ε.Κ. αρμοδιότητας του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού

icon esperinoΤο Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού ανακοινώνει ότι ξεκίνησε η ηλεκτρονική υποβολή αιτήσεων επιλογής καταρτιζόμενων στις Δημόσιες Σ.Α.Ε.Κ (πρώην δημόσια Ι.Ε.Κ.) αρμοδιότητας Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού για το εκπαιδευτικό έτος 2024-2025, από την Δευτέρα, 19 Αυγούστου, μέχρι και την Τρίτη, 10 Σεπτεμβρίου 2024 (ώρα 15:00), μέσω της πλατφόρμας:

diek.it.minedu.gov.gr

Δικαίωμα υποβολής ηλεκτρονικής αίτησης επιλογής έχουν όλοι οι απόφοιτοι Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Τις διαθέσιμες ειδικότητες θα τις βρείτε κάνοντας κλικ ΕΔΩ.

Αποτελέσματα εισαγωγής: Α) υποψηφίων των Πανελλαδικών Εξετάσεων 2024 στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση Β) υποψηφίων με σοβαρές παθήσεις 2024 στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση Γ) υποψηφίων 2024 στις δημόσιες Σ.Α.Ε.Κ. (πρώην δημόσια Ι.Ε.Κ.)

icon esperinoΑνακοινώθηκαν από το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού τα αποτελέσματα για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, μέσω Πανελλαδικών Εξετάσεων ΓΕ.Λ./ΕΠΑ.Λ. και μέσω της ειδικής κατηγορίας υποψηφίων με σοβαρές παθήσεις, καθώς και τα αποτελέσματα για την εισαγωγή στις δημόσιες Σ.Α.Ε.Κ. (πρώην δημόσια Ι.Ε.Κ.), μέσω του Παράλληλου Μηχανογραφικού Δελτίου.

Οι υποψήφιες/υποψήφιοι μπορούν να πληροφορηθούν τα αποτελέσματα:

• για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση μέσω της διεύθυνσης:

results.it.minedu.gov.gr

• για την εισαγωγή στις δημόσιες Σ.Α.Ε.Κ. (πρώην δημόσια Ι.Ε.Κ.) μέσω της διεύθυνσης:

michanografiko-diek.it.minedu.gov.gr