Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου (2 Απριλίου) και αφού έγινε μια μικρή συζήτηση μέσα στην τάξη στο μάθημα των Αγγλικών, μαθητές από το τμήμα του ΣΤ’2 εργάστηκαν ατομικά και ομαδικά δημιουργώντας αφίσες σχετικές με το θέμα. Ζωγράφισαν και στη συνέχεια έγινε  παρουσίαση powerpoint από μαθητές που επέλεξαν να εκφραστούν και ψηφιακά.

Book Day project St2 VP, AN, AK

20240426 111427
book day book day1 book day2 book day 3 book day4

Ο μήνας Απρίλιος αφιερώθηκε στο σχολείο μας στο παιδικό βιβλίο!

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου στις 2 Απριλίου, πραγματοποιήθηκαν στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας δράσεις για το παιδικό βιβλίο. Τα παιδιά ζωγράφισαν σχετικές αφίσες και δημιούργησαν ένα ταμπλό σχετικά με τα όσα μας προσφέρει το διάβασμα των βιβλίων. Δανείστηκαν βιβλία και τους δόθηκαν σελιδοδείκτες και κονκάρδες.

Επίσης στις  Α΄, Β΄, Γ΄ και Δ΄ τάξεις οι εκπαιδευτικοί διάβασαν μαζί με τα παιδιά βιβλία της συγγραφέως κ. Όλγας Σεχίδου, τα οποία συζήτησαν και ζωγράφισαν αγαπημένες  τους σκηνές από τα βιβλία αυτά.

ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΟΛΓΑ ΣΕΧΙΔΟΥ

Γ Δ ΤΑΞΕΙΣ Α ΤΑΞΗ

Α Β ΤΑΞΕΙΣΤην Πέμπτη 18 Απριλίου 2024 είχαμε τη χαρά η κ. Σεχίδου να επισκεφτεί το σχολείο μας και να συζητήσει με τους/τις μαθητές/τριες  για τα βιβλία της αλλά και για το πώς γράφεται ένα βιβλίο. Τα παιδιά για να την ευχαριστήσουν της χάρισαν ζωγραφιές και οι μαθητές/τριες των Α΄ και Β΄ τάξεων τραγούδησαν,  με τη καθοδήγηση της μουσικού του σχολείου κ. Μαρίας Νένε, το τραγούδι «Σαν διαβάζω ένα βιβλίο».

Ήταν μια ενδιαφέρουσα και ευχάριστη εμπειρία για όλους μας!

Από κ. Γεωργία Βασιλάκογλου

Ακούστε το τραγούδι “Σαν διαβάζω ένα βιβλίο” από τους μαθητές της Α΄ και της Β΄τάξης.

Ο ΑΧΙΝΟΣ ΚΑΙ Η ΣΑΡΔΕΛΑ

Ο αχινός και η σαρδέλα

Η ΕΛΣΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ

Η Έλσα και οι άλλοι

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΟΜΙΛΙΑΔ

Το Δημοτικό Σχολείο Γέφυρας συμμετείχε με τη δημιουργία ραδιοφωνικού μηνύματος στον Μαθητικό Διαγωνισμό «Καν’ το ν’ ακουστεί 2024» του European School Radio και διακρίθηκε μπαίνοντας στην κατάταξη με τις υψηλότερες βαθμολογίες.

Σας καλούμε να στηρίξετε την προσπάθειά μας με την ψήφο σας στην Ψηφοφορία των Ακροατών η οποία θα είναι ανοιχτή έως τις 19/04/2024.

Ο σύνδεσμος Ψηφοφορίας Ακροατών είναι:  https://vote.europeanschoolradio.eu/vote/

Η συμμετοχή μας είναι στην κατηγορία «Ραδιοφωνικό Μήνυμα» και το μήνυμα της ΣΤ΄1  τάξης αναφέρεται στη δύναμη και την αξία της φιλίας.

Στο πλαίσιο «ταξινόμηση» επιλέγετε με ποια σειρά θέλετε να εμφανιστούν οι συμμετοχές και θα τη βρείτε ως:

10245. Ο κύκλος της φιλίας – ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΦΥΡΑΣ

Πατήστε για να παίξει το αρχείο ήχου και μόλις εμφανιστεί η καρδιά την επιλέγετε.

Για να ψηφίσετε, θα χρειαστεί να κάνετε “Σύνδεση” στο European School Radio.

Εάν δεν έχετε ήδη λογαριασμό, μπορείτε να συνδεθείτε με τον λογαριασμό σας στη Google ή να δημιουργήσετε έναν λογαριασμό “Επισκέπτη” μέσω της επιλογής “Εγγραφή/Επισκέπτης”.

Οι εκπαιδευτικοί και μαθητές/τριες από Ελλάδα μπορούν να συνδέονται και να ψηφίζουν μέσω του λογαριασμού τους στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.

Σας ευχαριστούμε πολύ για την ψήφο σας!

από κ. Αργυρώ Μαυρουδή, ΠΕ05, Γαλλικής Γλώσσας

Οι εγγραφές στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου για το σχολικό έτος 2024-2025 θα γίνονται, μετά την παράταση που δόθηκε,

έως και την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024

Στην Α΄ τάξη εγγράφονται οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν το 2018.
Εγγραφές στο Δημοτικό Σχολείο καθημερινά 8.30 πμ.-2.00 μμ.

Δικαιολογητικά που χρειάζονται για την εγγραφή στην Α΄ τάξη:

1) Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του παιδιού, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο να φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια του παιδιού μέχρι την ημερομηνία εγγραφής.
2) Το Πιστοποιητικό Γέννησης του παιδιού αναζητείται από το Δημοτικό Σχολείο και δεν χρειάζεται να το φέρει ο ίδιος ο γονέας.
Για τους αλλοδαπούς μαθητές/τριες χρειάζεται Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης, ή Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης, επίσημα μεταφρασμένο στα ελληνικά.
3) Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου η οποία θα δοθεί απευθείας στο Δημοτικό Σχολείο από το Νηπιαγωγείο ή θα προσκομιστεί από τον γονέα/κηδεμόνα του παιδιού, για την εγγραφή του στο Δημοτικό Σχολείο.
4) Από το Δημοτικό Σχολείο θα δοθεί στους γονείς το έντυπο Ατομικό Δελτίο Υγείας του Μαθητή (ΑΔΥΜ) και θα συμπληρωθεί από παιδίατρο ή γενικό ιατρό ή παθολόγο Δημόσιου Νοσοκομείου ή Κέντρου Υγείας ή από ιδιώτη γιατρό. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ) κατατίθεται στο σχολείο το αργότερο έως το τέλος Σεπτεμβρίου. Το ΑΔΥΜ είναι υποχρεωτικό για τη συμμετοχή στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής.
5) Θα πρέπει επίσης να δηλωθούν οι αριθμοί τηλεφώνων και ένα email επικοινωνίας με τους γονείς.
Επικοινωνήστε στα τηλ. 2311232426 ή 2310715338 για πληροφορίες

Ο διευθυντής του Δημοτικού Σχολείου Γέφυρας

pixton class photo στ1 γεφυρα pixton class photo στ1 γεφυρα pirates pixton class photo στ2 γεφυρα pixton class photo στ2 γεφυρα superheroes

Στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄ τάξης δημιούργησαν συνεργατικά μέσω της εφαρμογής Pixton την δική τους εικονική τάξη. Επιλέγοντας και προσαρμόζοντας τα χαρακτηριστικά τους, τα ρούχα τους κτλ. δημιούργησαν το δικό τους avatar και στη συνέχεια το πρόσθεσαν στην σκηνή της εικονικής τάξης. Επιπλέον, μεταμόρφωσαν τα avatar τους σε μικρούς σούπερ ήρωες και στους πειρατές της Καραϊβικής, εν όψει της Αποκριάς!
Οι σούπερ ήρωες και οι πειρατές της Καραϊβικής της ΣΤ τάξης σας εύχονται Καλή Αποκριά!

από κ. Μιάκου Μαρία, ΠΕ86

Παλιότερα Άρθρα »