Εγγραφές στο Μουσικό Σχολείο Δράμας-Δελτίο Τύπου

Δημοσιεύθηκε στη Ανακοινώσεις | Σχολιάστε

Δράση ενημέρωσης-ευαισθητοποίησης ¨Οι μαθητές στη χώρα των μικροβίων»

Τη Δευτέρα 23 Μαΐου 2022 πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Σχολείο Αδριανής και στους μαθητές/τριες των Γ΄και Δ΄τάξεων δράση ενημέρωσης-ευαισθητοποίησης σε θέματα Αγωγής Υγείας με θέμα: «Οι μαθητές στη χώρα των μικροβίων» . Η ιατρός κ. Καραφυλλίδου Νικολέτα ενημέρωσε τους μαθητές/τριες μας για  θέματα σχετικά με τη σωστή υγιεινή αλλά και τους τρόπους με τους οποίους μπορούμε να προστατευτούμε από τα μικρόβια ακολουθώντας απλούς κανόνες υγιεινής. Την ευχαριστούμε θερμά για τις  οδηγίες που μας έδωσε!

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Σχολιάστε

BRAVO SCHOOLS-Ψηφίστε το σχολείο μας

Το σχολείο μας συμμετέχει στον 5ο Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό Bravo Schools 2022, για τους 17  Παγκόσμιους  Στόχους, στον οποίο καταγράφονται οι προτάσεις των μαθητών και μαθητριών για τη δημιουργία ενός καλύτερου κόσμου!

Ψηφίστε τώρα τις καλύτερες πρωτοβουλίες και δράσεις με στόχο την επιβράβευση των σχολικών προτάσεων.

Αναδείξτε τις καλύτερες πρακτικές για να ενταχθεί το σχολείο μας, ως κέντρο ενημέρωσης και αφύπνισης της τοπικής μας κοινότητας, στο Δίκτυο Πρεσβευτών των 17 Παγκόσμιων Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης!

Η ΣΤΗΡΙΞΗ ΟΛΩΝ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ

Διάρκεια ψηφοφορίας

από 16 έως 31 Μαΐου 2022.

Πατήστε εδώ για να ψηφίσετε.

Σας ευχαριστούμε!!!

Δημοσιεύθηκε στη Ανακοινώσεις, Χωρίς κατηγορία | Σχολιάστε

eTwinning-Το τραγούδι μας -Στη γειτονιά του Ήλιου-

Ολοκληρώθηκε η 4η αποοστολή των μαθητών στο έργο eTwinning που υλοποιούν οι Α-Γ-Δ- τάξεις του σχολείου και το τραγούδι που ετοίμασαν μπορείτε να το ακούσετε πατώντας στον παρακάτω σύνδεσμο. Ένα πολύ μεγάλο μπράβο στους μαθητές/τριες και τους εκπαιδευτικούς των τάξεων των τριών σχολείων(Αδριανής-Νικηφόρου, Γομφίων και 3ου Νεάπολης Θεσσαλονίκης) καθώς και στη Χριστίνα Δήμου που συνέθεσε τη μουσική και στην εκπαιδευτικό μουσικής του σχολείου κα Καλλιπολίτη που συνόδευσε τους μαθητές /τριες στο πιάνο.

Τραγούδι

Δημοσιεύθηκε στη Ανακοινώσεις | Σχολιάστε

Επίσκεψη στο σχολικό κτίριο του Νικηφόρου του Αντιπεριφερειάρχη κ. Παπαεμμανουήλ

Την Πέμπτη 19 Μαΐου 2022 είχαμε τη χαρά να υποδεχτούμε στο σχολικό κτίριο του Νικηφόρου τον  Αντιπεριφερειάρχη κ. Παπαεμμμανουήλ Γρηγόριο, ο οποίος συνομίλησε με τους μαθητές/ τριες και με τους εκπαιδευτικούς και τους προσέφερε ένα CD  με παραδοσιακά τραγούδια του τόπου μας και ένα χάρτη της Δράμας. Στους μικρούς μαθητές του Νηπιαγωγείου προσέφερε και ένα παιδικό βιβλίο. Τον ευχαριστούμε θερμά για την επίσκεψή του και για τα δώρα που προσέφερε στους μαθητές και στους εκπαιδευτικούς του σχολείου!

281721702 727772415084462 3130271175159944151 n 282330500 1051661525777323 7170024070391793463 n