Χορευτικές Ομάδες Σχολείου – 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης

ΧΟΡΕΥΤΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ 2ΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ

Οι χορευτικές Ομάδες του σχολείου ( 2ο  Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης), πλαισιώνουν τα χορευτικά δρώμενα των διαφόρων προγραμμάτων και τις εκδηλώσεις του σχολείου με την καθοδήγηση των καθηγητών Φυσικής Αγωγής (ΠΕ11).

Σχολικό Έτος 2014 – 2015

1. Χριστουγεννιάτικη Εκδήλωση ( τρία χορευτικά μοντέρνου χορού)
  2. Τσικνοπέμπτη ( Γαϊτανάκι, Ζωναράδικο, Μπαιντούσκα, Νησιώτικο, Συρτάκι)
  3. Ημέρα Μοντέρνου χορού Γυμνασίων – Λυκείων Ν. Έβρου (3 χορευτικά μοντέρνου χορού).
  4. Συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών σε παραδοσιακούς χορούς στο πλαίσιο του προγράμματος <<kalimerhaba>> (Χασάπικο, Καρσιλαμάς και Συρτάκι).
  5. 25ηΜαρτίου ( 2 χορευτικά: α. Τσάμικο -συννέφιασε ο Παρνασσός_ Μεντζελόπουλος β. Χασάπικο _ Να ‘τανε το ’21 – Γιώργος Νταλάρας )
  6. Γιορτή  Ελληνικών Παραδοσιακών Χορών: Γυμνασίων – Λυκείων Ν. Έβρου (Γαϊτανάκι, Σόφκα Μακεδονίτικο, Νησιώτικο -Πλατανιώτικο νερό Σάμου, Συρτάκι (Ζορμπάς).
  7. Συμμετοχή χορευτικών ομάδων στο τέλος της χρονιάς στην παρουσίαση των προγραμμάτων του σχολείου με 4 χορευτικά, μουσικοχορευτική σύνθεση ενόργανης γυμναστικής, μουσικοχορευτική σύνθεση με καραόκε, χορευτικό Shadow Dance.