Προγράμματα

2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης

2012 – 2013

Πρόγραμμα: ”Διαδικτυακοί Συντάκτες” – Οργάνωση και κάλυψη ποικίλων θεμάτων και εκδηλώσεων του σχολείου στην ιστοσελίδα.

2013 – 2014

Πρόγραμμα: ”ΤΟ ΜΕΝ ΣΩΜΑ ΕΣΤΙΝ ΗΜΙΝ ΣΗΜΑ” – Εξερεύνηση των αθλημάτων και η ανάλυση της συνδεσμολογίας άθλησης και φύσης.

2014 – 2018

Πρόγραμμα: ” Let’ s Dance” – Μουσικοχορευτική ομάδα με ρεπερτόριο από παραδοσιακούς και μοντέρνους χορούς ( hip – hop ), ελληνικό και σύγχρονο τραγούδι.

2018-2020

Πρόγραμμα: Θεατρική ομάδα ”Οδός Θεάτρου” . Η θεατρική ομάδα του σχολείου ”Οδός θεάτρου” δημιουργήθηκε το 2018 και μέχρι σήμερα εκτέλεσε μια θεατρική παράσταση ” Θυμάμαι…..σχολικά.. ‘‘ η οποία ανέβηκε στο πνευματικό κέντρο της Ιεράς Μητρόπολης Αλεξανδρουπόλεως.

Κατά την σχολική χρονιά 2020-2021 η θεατρική ομάδα εργαζόταν πάνω στο θεατρικό έργο ”Οι 300ίσιες” της Μαρίας Ν. Κίτρας αλλά λόγω της πανδημίας Covid19, το έργο δεν ανέβηκε.