Δημοσιεύθηκε στην ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ ΓΙΑ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΙΤΛΟ: «Κατασκευή ντουλαπιών για το 7ο Γυμνάσιο Βόλου»

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 7ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΒΟΛΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ

Σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας θα είναι ανοιχτό κάθε Πέμπτη και ώρες 09:00-13:15 τους μήνες Ιούλιο – Αύγουστο (η υπηρεσία της 15/8, θα γίνει την Παρασκευή 16/8).

Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ, ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ & ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΕ ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ. – Π.ΕΠΑ.Λ.

Από τις 27 Ιουνίου 2024 και ώρα 07:00 έως και τις 05 Ιουλίου 2024 και ώρα 23:59, όσοι/ες επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. και ημερήσιων Π.ΕΠΑ.Λ., θα μπορούν να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση» για το σχολικό έτος 2024-2025.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται μέσω της εφαρμογής «e-εγγραφές», στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr

ή μέσω της διαδικτυακής πύλης: https://www.gov.gr/ipiresies/ekpaideuse/eggraphe-se-skholeio/eggraphe-ananeose-eggraphes-se-geniko-kai-epaggelmatiko-lukeio συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

Δείτε την εγκύκλιο

Δημοσιεύθηκε στην ΠΡΟΚΥΡΗΞΕΙΣ ΕΚΔΡΟΜΕΣ

ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΑΝΑΘΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ ΣΤΟ CERN ΣΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ

Λήψη αρχείου

Δημοσιεύθηκε στην Διδακτικές, Διδακτικές Επισκέψεις, Δράσεις, ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ, Κοινωνικές, Πολιτιστικές

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

Παρακολουθείστε εδώ ένα βίντεο με την έκθεση εργασιών στο μάθημα της Τεχνολογίας

Δημοσιεύθηκε στην Drawings that travel 2023-24, etwinning, etwinning 2023-24

Παρουσίαση του e-twinning προγράμματος “DRAWINGS THAT TRAVEL” κατά την λήξη του σχολικού έτους 2023-2024

Την Δευτέρα 27 Μαΐου 2024, στην αίθουσα εκδηλώσεων του ΣΔΕ, οι μαθητές του 7ου Γυμνασίου Βόλου  που συμμετείχαν στο e-twinning πρόγραμμα “Drawings that travel” παρουσίασαν τις εργασίες που υλοποιήσαν κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2023-2024.  Οι μαθητές τους προηγούμενους μήνες, εργάστηκαν με ενθουσιασμό και αφοσίωση, αναπτύσσοντας εργασίες που ενσωματώνουν τη φαντασία και τη δημιουργικότητά τους. Στην εκδήλωση που διοργανώθηκε, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν τα αποτελέσματα της δουλειάς τους, να μοιραστούν τις εμπειρίες τους και να ανταλλάξουν ιδέες με συμμαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς.

20240527 09024920240527 090301

Δείτε εδώ το βίντεο της παρουσίαση.

student certificate

Broseaur

BΙΩΜΑΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕ.Θ.Ε.Α

Την Πέμπτη 17/05/2024  -κατόπιν εισήγησης των Συμβούλων Σχολικής Ζωής Διαμαντή Νεκταρίας ΠΕΟ1 και Χρυσικού Βασιλικής ΠΕ03 – πραγματοποιήθηκε βιωματικό εργαστήριο σε μαθητές- τριες της Β’ τάξης από  πενταμελή  ομάδα του ΚΕ.Θ.Ε.Α -ΠΙΛΟΤΟΣ . Οι μαθητές –τριες ενημερώθηκαν αρχικά για τη λειτουργία και τις υπηρεσίες του ΚΕΘΕΑ και  στη συνέχεια ακολούθησαν βιωματικές δράσεις μέσα από τις οποίες αναδύθηκαν οι ανάγκες  τους , οι προβληματισμοί τους για τις εξαρτητικές συμπεριφορές, ενώ παράλληλα προσδιορίστηκαν οι παράγοντες που μπορούν  να λειτουργήσουν προστατευτικά  απέναντι στις προκλήσεις που αντιμετωπίζουν .Οι μαθητές –τριες έδειξαν   μεγάλο ενδιαφέρον, συμμετείχαν ενεργά και εξέφρασαν την επιθυμία τους για συνέχιση αντίστοιχων δράσεων που λειτουργούν  υποστηρικτικά και προάγουν την ψυχική τους ανθεκτικότητα.

Ευχαριστούμε θερμά το ΚΕ.Θ.Ε.Α ΠΙΛΟΤΟΣ για την άμεση ανταπόκρισή του και την αμέριστη στήριξή του.