Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Οι συμμετοχές του Σχολείου μας στην 7η συνάντηση Μαθητικής Δημιουργίας

Οι συμμετοχές του Σχολείου μας στην 7η συνάντηση Μαθητικής Δημιουργίας

Το σχολείο μας συμμετέχει στην 7η Μαθητική Συνάντηση Δημιουργίας [για το αναλυτικό  πρόγραμμα της Μαθητικής Συνάντησης κλικ  εδώ ]που οργανώνει ο Δήμος Αγίας Παρασκευής και θα διεξαχθεί στην πόλη μας από 14-21 Απριλίου 2013 με τις εξής δράσεις …

Α. Χώρος: 3ο Γυμνάσιο Αγίας Παρασκευής ( Δερβενακίων και Σάκη Καράγιωργα, έναντι Ιερού Ναού Αγίου Δημητρίου)

Ημερομηνία και ώρα: Τετάρτη 17 Απριλίου, ώρες 6:15 μ.μ- 8:00 μ.μ

1. Θεατρικό: «Οι Μύθοι του Αισώπου (Υπεύθυνος: Κουρκουμέλης Γιάννης)

Συμμετέχουν μαθητές  από τις απογευματινές δραστηριότητες του Συλλόγου Γονέων – Κηδεμόνων

Ώρα έναρξης δράσης: 6:15 μ.μ

2. Παρουσίαση  περιβαλλοντικών  δράσεων του σχολείου  με προβολή σχετικών βίντεο  (Υπεύθυνος Εκπαιδευτικός: Γιάννης Λογοθέτης, Δ/ντής του Σχολείου)

Ώρα έναρξης δράσης:6:30μ.μ

3.«Προσεγγίζοντας την παράδοση με μουσική και τραγούδια» (Υπεύθυνος  Εκπαιδευτικός: Μπέκου Έφη)

α. «Θέλω να ανέβω στα ψηλά»  β. «Κάτω στο Γιαλό» γ. «Περπερούνα»  και δ. «Τα χελιδόνισμα»

Συμμετέχουν μαθητές της Γ΄τάξης και Δ΄τάξης. Ώρα έναρξης δράσης:6:40μ.μ

4. Πασχαλινά έθιμα σε Αγγλόφωνες Χώρες-Παιχνίδι: « Easter Eggs Rolling»(Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου)

Συμμετέχουν μαθητές της Δ΄τάξης. Ώρα έναρξης δράσης:6:50 μ.μ

5. «Μικροί Γεωργοί εν δράσει» (Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Σαμορέλη Φανή, Λυγκώνη Παρασκευή)

Συμμετέχουν οι μαθητές της Α΄τάξης. Ώρα έναρξης δράσης:7:10 μ.μ

6.«Αφήνουμε το αποτύπωμά μας: Είμαστε εδώ, είμαστε μαζί, είμαστε όλοι ίσοι, είμαστε δυνατοί» (Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Δημογιάννη Ελπίδα)

Εικαστική δράση σε επιφάνεια με  συμμετοχή όλων των μαθητών του σχολείου

Ώρα έναρξης δράσης:7:20 μ.μ

Κατά την διάρκεια των δράσεων στον ίδιο χώρο θα λειτουργεί έκθεση Ζωγραφικής με έργα μαθητών των απογευματινών δραστηριοτήτων του συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

(Υπεύθυνη: Χριστίνα Πουλιάση)

****************************

Β.Χώρος: ΘΕΑΤΡΑΚΙ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΑΓΙΑΝΝΗ   Σάββατο  20 Απριλίου, ώρα 6:00 μ.μ

Παραδοσιακοί χοροί :Καλαμαθιανός – Συρτός- Βλάχα»

Συμμετέχουν μαθητές από τις απογευματινές δραστηριότητες του Συλλόγου Γονέων   Κηδεμόνων (Υπεύθυνος χοροδιδάσκαλος: Πελέκης Ιάκωβος)

****************************

Παρακαλούμε τους γονείς των μαθητών που θα συμμετέχουν στις εκδηλώσεις  να φέρουν εγκαίρως τα παιδιά τους στους χώρους που θα γίνουν οι δράσεις και να τα παραλάβουν μετά την ολοκλήρωσή τους.

Σημείωση: Σε σχέση με το  αναλυτικό πρόγραμμα της 7ης μαθητικής συνάντησης δημιουργίας έχουν γίνει κάποιες αλλαγές τόσο  στη σειρά παρουσίασης των δράσεών μας (για πρακτικούς λόγους) όσο και στις τάξεις που συμμετέχουν.

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ