ΚΠΓΑμέσως μετά τις γιορτές των Χριστουγέννων ξεκίνησε να λειτουργεί το τμήμα προετοιμασίας των μαθητών της ΣΤ’  τάξης  για το κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας (ΚΠΓ).

Συγκεκριμένα, εννέα (9) μαθητές της ΣΤ΄ τάξης προετοιμάζονται για τις εξετάσεις που θα διεξαχθούν το Μάιο, στις 9 και 10 του μήνα.

Κάθε Δευτέρα, συγχρόνως με τη λειτουργία του Ολοημέρου, η εκπ/κός αγγλικής γλώσσας κ. Βάσω Δελή προετοιμάζει τους μαθητές σύμφωνα με το πλαίσιο του ΚΠΓ.

Το σχολείο συγκέντρωσε αιτήσεις, πιστοποιητικά, φωτογραφίες, παράβολα και λοιπά δικαιολογητικά και τα κατέθεσε στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Βοιωτίας, στη Λιβαδειά, απαλλάσσοντας τους γονείς από μετακινήσεις, έξοδα και άδεια από τις εργασίες τους.

Η υπεύθυνη εκπ/κός θα συνοδεύσει και τους μαθητές κατά τη διάρκεια των εξετάσεων.

Η συγκεκριμένη πρωτοβουλία έχει γίνει, πλέον, θεσμός μιας και είναι η 5η συνεχόμενη χρονιά που υλοποιείται. Πέρυσι, όλοι οι μαθητές που έλαβαν μέρος  πέρασαν με επιτυχία στις εξετάσεις.