Το 4ο ΓΕΛ ΚΕΡΚΥΡΑΣ  διοργανώνει τετραήμερη  εκπαιδευτική εκδρομή στην ΑΘΗΝΑ  για τους μαθητές της Β’ Λυκείου στο πλαίσιο επίσκεψης των σχολείων στη βουλή των Ελλήνων  και καλεί σύμφωνα με την Υ.Α. 33120/ΓΔ4/28-02-2017 (Φ.Ε.Κ. 681, τ. Β΄, 06-03-2017) τους ενδιαφερόμενους (ταξιδιωτικά – τουριστικά γραφεία) που επιθυμούν να συμμετέχουν στη διαδικασία επιλογής,  να υποβάλλουν την  προσφορά τους σε σφραγισμένο φάκελο μέχρι την  Παρασκευή 22 Φεβρουαρίου 2019 και ώρα 1:00 μ.μ. στο γραφείο του Δ/ντη του σχολείου.

Δείτε την προκήρυξη

Δημοσιεύθηκε στη Ανακοινώσεις, Εκδρομή | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος ταξιδιωτικών γραφείων για εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αθήνα

Από την Τετάρτη 6/2 μέχρι την Παρασκευή 8/2 επισκέφτηκαν το σχολείο μας η κα. Γεωργοτά Χ. και η κα. Μέριανου Α., μαίες στο κέντρο υγείας Αγίου Μάρκου προκείμενου να  ενημερώσουν τους μαθητές και μαθήτριες  όλων των τάξεων του σχολείου μας για σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα και την αντισύλληψη.

Συνέχεια

Δημοσιεύθηκε στη Ανακοινώσεις, Εκδηλώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενημέρωση των μαθητών του σχολείου για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα και την αντισύλληψη

Εκδήλωση για την Ημέρα μνήμης θυμάτων του Ολοκαυτώματος

Την Παρασκευή 25 Ιανουαρίου στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε εκδήλωση στο πλαίσιο της ¨Hμέρας Μνήμης των Θυμάτων του Ολοκαυτώματος¨.

Προσκεκλημένη για δεύτερη χρόνια ήταν η κυρία Βιτάλ Νίνα εκπρόσωπος της Εβραϊκής κοινότητας του νησιού μας.

Η κυρία Βιτάλ μίλησε στους μαθητές για τις σκοτεινές σελίδες της ιστορίας των εβραϊκής καταγωγής πολιτών  του νησιού μας και απάντησε σε ερωτήματα μαθητών σχετικά με αυτή την περίοδο. Συνέχεια

Δημοσιεύθηκε στη Εκδηλώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκδήλωση για την Ημέρα μνήμης θυμάτων του Ολοκαυτώματος

Τα εξεταζόμενα μαθήματα σε πανελλαδικό επίπεδο και ο τρόπος υπολογισμού των μορίων για εισαγωγή στις Σχολές και τα Τμήματα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Δείτε την εγκύκλιο.

Δημοσιεύθηκε στη Πανελλαδικές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενημέρωση για τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ 2019 σχετικά με τα εξεταζόμενα μαθήματα σε πανελλαδικό επίπεδο.

Αναφορικά με την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση το ακαδημαϊκό έτος 2019-20, ατόμων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις,  οι υποψήφιοι της ειδικής αυτής κατηγορίας  καλούνται να απευθυνθούν σε μία από τις Ειδικές Επταμελείς Επιτροπές, που έχουν συσταθεί σε συγκεκριμένα Δημόσια ή Πανεπιστημιακά Νοσοκομεία, προκειμένου να αποκτήσουν Πιστοποιητικό διαπίστωσης πάθησης.
Ο χρόνος υποβολής των σχετικών δικαιολογητικών στα εν λόγω Νοσοκομεία είναι από Τρίτη 20 Νοεμβρίου έως και Παρασκευή 7 Δεκεμβρίου 2018.

Δείτε την εγκύκλιο

Δημοσιεύθηκε στη Πανελλαδικές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ατόμων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις το ακαδημαϊκό έτος 2019-20

Επίσκεψη μαθητών της Γ’ τάξης στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο

Την Πέμπτη 15 Νοεμβρίου 2018 μαθητές της Γ τάξης των Ανθρωπιστικών Σπουδών πραγματοποιήσαν επίσκεψη στο Τμήμα Αρχειονομίας, Βιβλιοθηκονομίας και Μουσειολογίας της Σχολής Επιστήμης της Πληροφορίας & Πληροφορικής του Ιονίου Πανεπιστημίου. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης ενημερώθηκαν από τον  Επίκουρο Καθηγητή κ. Σταύρο Βλίζο καθώς και φοιτητές για τις σπουδές στο συγκεκριμένο τμήμα ενώ Συνέχεια

Δημοσιεύθηκε στη Ανακοινώσεις, Εκπαιδευτικές Επισκέψεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη μαθητών της Γ’ τάξης στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο

Εκδόθηκε εγκύκλιος με σκοπό να ενημερώσει τους/τις υποψηφίους/ες για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, σχετικά με την απόκτηση πιστοποιητικού αναπηρίας από τα ΚΕ.Π.Α. (Κέντρα Πιστοποίησης Αναπηρίας), για το ακαδημαϊκό έτος 2019-20. Με το πιστοποιητικό αυτό και τα επιπλέον δικαιολογητικά οι υποψήφιοι/ες θα μπορούν να υπαχθούν:
α) σε κάποιες από τις υποκατηγορίες των ατόμων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες για προφορική ή γραπτή εξέταση στις πανελλαδικές εξετάσεις και
β) ως πάσχοντες από κάποιες από τις ασθένειες της κατηγορίας των πασχόντων από σοβαρές παθήσεις για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση σε ποσοστό 5% .

Δείτε την εγκύκλιο.

Για να δείτε τον ισχύοντα ΠΙΝΑΚΑ ΠΑΘΗΣΕΩΝ,  ο οποίος
αφορά στην εισαγωγή υποψηφίων με σοβαρές παθήσεις στην τριτοβάθμια
εκπαίδευση από το ακαδ. έτος 2019-20 κι εφεξής, επισκεφτείτε την διεύθυνση:

Δημοσιεύθηκε στη Πανελλαδικές, Τάξη Γ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πιστοποίηση αναπηρίας υποψηφίων για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση από τα Κέντρα Πιστοποίησης Αναπηρίας (ΚΕ.Π.Α.)

Το 4ο ΓΕΛ ΚΕΡΚΥΡΑΣ  διοργανώνει πενταήμερη  εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη για τους μαθητές της Γ’ Λυκείου και καλεί σύμφωνα με την Υ.Α. 33120/ΓΔ4/28-02-2017 (Φ.Ε.Κ. 681, τ. Β΄, 06-03-2017) τους ενδιαφερόμενους (ταξιδιωτικά – τουριστικά γραφεία) που επιθυμούν να συμμετέχουν στη διαδικασία επιλογής,  να υποβάλλουν την  προσφορά τους σε σφραγισμένο φάκελο μέχρι την  Δευτέρα 19 / 11 /2018 και ώρα 10:00 π.μ. στο γραφείο του Δ/ντη του σχολείου.

Δείτε την πρόσκληση.

Δείτε το πρακτικό επιλογής

Δημοσιεύθηκε στη Εκδρομή | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για διοργάνωση 5ήμερης εκδρομής στη Θεσσαλονίκη

Ενημέρωση υποψηφίων σχετικά με τις πανελλαδικές εξετάσεις έτους 2019

Ένταξη των Σχολών, των Τμημάτων και των Εισαγωγικών Κατευθύνσεων στα Επιστημονικά Πεδία.

Δείτε το έγγραφο [Φ.253/139496/Α5/2018 (ΦΕΚ 3729 Β΄)]

Δημοσιεύθηκε στη Πανελλαδικές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενημέρωση υποψηφίων σχετικά με τις πανελλαδικές εξετάσεις έτους 2019

Αγιασμός και έναρξη σχολικής χρονιάς 2018-19

Ο αγιασμός στο σχολείο μας θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου 2018 και ώρα 10.00 π.μ.

Καλή σχολική χρονιά

Δημοσιεύθηκε στη Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αγιασμός και έναρξη σχολικής χρονιάς 2018-19