Ομάδες για γονείς

Δημοσιεύθηκε στη Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ομάδες για γονείς

Η «ΗΜΕΡΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ» ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Την Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου το σχολείο μας γιόρτασε την 6η Πανελλήνια Ημέρα & Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019 στις εγκαταστάσεις του ΕΑΚ. Οι μαθητές χόρεψαν, έπαιζαν μπάσκετ , βόλεϋ , ποδόσφαιρο, σκάκι και συμμετείχαν σε πεζοπορία στο άλσος του Μον Ρεπό. Ήταν μια χαρούμενη και δημιουργική ημέρα που απόλαυσαν τόσο  οι μαθητές όσο και οι συνοδοί καθηγητές !

Συνέχεια

Δημοσιεύθηκε στη Εκδηλώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η «ΗΜΕΡΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ» ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Επίσκεψη στην έκθεση «CERN»

Ο τομέας Θετικών Σπουδών της Β΄τάξης του σχολείου μας την Πέμπτη 26 Σεπτεμβρίου επισκέφθηκε στο φουαγιέ του Δημοτικού Θεάτρου την έκθεση «Cern» όπου ενημερώθηκε από τον διευθυντή του ΕΚΦΕ , κύριο Παναγιώτη Μουρούζη , για το ερευνητικό κέντρο και τα πειράματα που πραγματοποιούνται εκεί.

Ευχαριστούμε θερμά τον κύριο Μουρούζη για την πολύ ωραία ξενάγηση στο μαγικό κόσμο της Φυσικής Στοιχειωδών Σωματιδίων!

Δημοσιεύθηκε στη Εκπαιδευτικές Επισκέψεις, Τάξη Β, Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη στην έκθεση «CERN»

Η μαθήτρια του σχολείου μας, Δήμητρα Δαμίγου, στην Βουλή των Εφήβων

Θερμά συγχαρητήρια στην μαθήτρια της Β΄τάξης του σχολείου μας η οποία περιγράφει την συμμετοχή της στην ΚΔ’ Σύνοδο της Βουλής των Εφήβων:

«Ονομάζομαι Δήμητρα Δαμίγου και φέτος είμαι μαθήτρια της Β’ τάξης. Στις αρχές του Σεπτέμβρη, είχα την ευκαιρία να παρουσιαστώ ως εκπρόσωπος του σχολείου μας στην ΚΔ’ Σύνοδο της Βουλής των Εφήβων, με θέμα «Βήματα Δημοκρατίας: Κάνοντας πράξη τη συμμετοχή», και να είμαι μέλος της Ομάδας Γ’ με θέμα «Εθελοντισμός – Αλληλεγγύη». Η ομάδα μας, όπως και όλες οι υπόλοιπες, προβληματίστηκε πάνω σε ποικίλα ζητήματα, με μερικά από τα πιο βασικά να είναι το περιβάλλον, η σχολική καθημερινότητα, το προσφυγικό, και οι ευάλωτες κοινωνικά ομάδες. Μέσα από συζητήσεις και Συνέχεια

Δημοσιεύθηκε στη Συγχαρητήρια | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η μαθήτρια του σχολείου μας, Δήμητρα Δαμίγου, στην Βουλή των Εφήβων

Από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται ότι δημοσιεύθηκε η με αριθμό Φ.153/146145/Α5/20-9-2019 (ΦΕΚ 3557/Β’/2019) Κοινή Υπουργική Απόφαση των Υπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων και Υγείας που αφορά στην ένταξη νέων παθήσεων στο σχετικό Πίνακα για την εισαγωγή υποψηφίων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

Δείτε το ΦΕΚ της νέας ΚΥΑ

Επιπλέον, από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται ότι εκδόθηκε η με αριθμό Φ.151/150224/Α5/26-9-2019 Εγκύκλιος, σε συνέχεια της με αριθμό Φ.153/146145/Α5/20-9-2019 (ΦΕΚ 3557/Β’/2019) Κοινής Υπουργικής Απόφασης των Υπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων και Υγείας που αφορά στην ένταξη νέων παθήσεων στο σχετικό Πίνακα για την εισαγωγή υποψηφίων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

Συνέχεια

Δημοσιεύθηκε στη Πανελλαδικές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ατόμων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020

Οι υποψήφιοι οι οποίοι κατέχουν πιστοποιητικό διαπίστωσης πάθησης υποβάλουν ηλεκτρονικά, μέσω διαδικτύου, Μηχανογραφικό Δελτίο με τις προτιμήσεις Τμημάτων/ Εισαγωγικών Κατευθύνσεων και Σχολών της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης που επιθυμούν να εισαχθούν, από Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου μέχρι και Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου 2019.

Δείτε την εγκύκλιο

Δημοσιεύθηκε στη Πανελλαδικές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Υποβολή ηλεκτρονικού Μηχανογραφικού Δελτίου για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση υποψηφίων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις, σε ποσοστό 5% επιπλέον των θέσεων εισακτέων, έτους 2019

Αγιασμός και έναρξη σχολικής χρονιάς 2018-19

Ο αγιασμός στο σχολείο μας θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2019 και ώρα 10.00 π.μ.

Δημοσιεύθηκε στη Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αγιασμός και έναρξη σχολικής χρονιάς 2018-19

Αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του ΥΝΑΝΠ: www.yen.gr η εγκύκλιος προκήρυξης διαγωνισμού εισαγωγής σπουδαστών/στριών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού ακαδημαϊκού έτους 2019-2020. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να ενημερωθούν από το διαδίκτυο σχετικά με τα δικαιολογητικά και τις ημερομηνίες υποβολής τους.

Η υποβολή των αιτήσεων ξεκίνησε από 11-6-2019. Όλοι οι υποψήφιοι από την 11-6-2019 πρέπει να υποβάλλουν αίτηση, ηλεκτρονικά ακολουθώντας τις σχετικές οδηγίες του Παραρτήματος ΣΤ της Προκήρυξης Διαγωνισμού. Μετά την ολοκλήρωση της υποβολής της ηλεκτρονικής αίτησης οφείλουν να υποβάλλουν σε οποιαδήποτε ΑΕΝ (Παράρτημα Δ) κανονικά και πλήρη τα δικαιολογητικά τους, προκειμένου να γίνει αποδεκτή η αίτησή τους. Συνέχεια

Δημοσιεύθηκε στη Πανελλαδικές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Προκήρυξη εισαγωγής σπουδαστών/σπουδαστριών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού Ακαδημαϊκού Έτους 2019-20

Διαδικασία Έκδοσης Βεβαίωσης Νίκης για την αναγνώριση διάκρισης σε Διεθνείς (Παγκόσμιους Σχολικούς αγώνες ) καθώς και σε Πανελλήνιους Αγώνες Λυκείων (Ομαδικών και Ατομικών Αθλημάτων)

Δείτε την εγκύκλιο.

Οι υποψήφιοι/ες υποχρεούνται να υποβάλουν αυτοπροσώπως στο Αστυνομικό Τμήμα του τόπου κατοικίας ή διαμονής τους τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, προσκομίζοντας παράλληλα και το δελτίο εξεταζομένου/ης υποψηφίου/ας του ΥΠ.Π.Ε.Θ., μέχρι την ώρα 15.00 της 05-06-2019.
Μετά την ημερομηνία αυτή δεν θα γίνονται δεκτές αιτήσεις συμμετοχής.

Δείτε την προκήρυξη

Δημοσιεύθηκε στη Πανελλαδικές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Προκήρυξη για την εισαγωγή στις Σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων με το σύστημα πανελλαδικών εξετάσεων