Μέρα αθλήματων σήμερα στο σχολείο μας. Το Junior Academy μας επισκέφθηκε στην αυλή του σχολείου  μας και ήρθαμε σε επαφή με αθλήματα όπως το τένις, το μπάσκετ, τη σκυταλοδρομία και το ποδόσφαιρο. junior academy

e -Twinning School Label

Με ιδιαίτερη χαρά ενημερωθήκαμε για την απονομή   της ετικέτας eTwinning School Label στο σχολείο μας αναγνωρίζοντάς το ως  ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ. Το eTwinning αναγνωρίζει τη συμμετοχή, τη δέσμευση και την αφοσίωση όχι μόνο των μεμονωμένων eTwinners, αλλά ολόκληρου του σχολείου, όπου συνεργάζονται ομάδες εκπαιδευτικών και διευθυντών.

Τα σχολεία στα οποία απονέμεται η ετικέτα είναι έτοιμα και πρόθυμα να συμμετάσχουν σε ένα αναπτυξιακό ταξίδι με δραστηριότητες που μπορούν να αξιολογηθούν με αντικειμενικά κριτήρια.

Συγχαρητήρια σε όλες τις συναδέλφους για την επιμονή και την εργατικότητά τους και με τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές.
Etwinning School Label

Στιγμιότυπο οθόνης 80 1

Κατασκευή ταϊστρας για τα μεταναστευτικά πουλιά

ταϊστρες γονείς 5 1

Τα παιδιά του Νηπιαγωγείου μας κατασκεύασαν ταϊστρες για τα πουλιά που μεταναστεύουν στη χώρα μας αυτές τις μέρες, με τη βοήθεια των γονέων τους. Το αποτέλεσμα είναι μοναδικό.

Αυτή η συλλογή περιέχει 11 φωτογραφίες.

“Σκιές στο Πεντάγραμμο”

ο Ηλίας Καρελλάς  στις 18/4/2024 μας ταξίδεψε σε έναν δισδιάστατο κόσμο, μαγευτικό και παραμυθένιο με πρωταγωνιστή τον Καραγκιόζη.Σε αυτό το υπέροχο ταξίδι στο σταυροδρόμι Δύσης και Ανατολής, με πυξίδα τη μουσική, η Αρετή Κετιμέ με την υπέροχη φωνή και το σαντούρι της συναντά την σοπράνο Αγγελική-Ζωή Καραγκούνη, σε μια ετερόκλητη και ανατρεπτική μουσική σύμπραξη! Μαζί τους, οι μουσικοί Χαρά Τσαλπαρά (ακορντεόν, φωνή) και Θεοδώρα Αθανασίου (κιθάρα, λάφτα, σάζι, φωνή) καθώς και ο σκιοπαίκτης Νικόλας Τζιβελέκης.  Μια εξαιρετική παράσταση που έμεινε αξέχαστη στους μικρούς μαθητές και τις Νηπιαγωγούς.

Μέγαρο Μουσικής

Ο Χιονάνθρωπος που δεν ήθελε να λιώσει

To Εικαστικό Θέατρο Κούκλας “Πράσσειν Άλογα” παρουσίασε στο χώρο του σχολείου μας  στις 15/2/2024,  την παράσταση σύμπραξης ηθοποιού και κούκλας, “Ο Χιονάνθρωπος που δεν ήθελε να λιώσει” με αφορμή το βιβλίο του Μάνου Κοντολέων,  στο Κουκλόσπιτό του.

κουκλοθεατρο

Έκθεση Ρομποτικής

WORLD OF ROBOTS POSTER

Στις 30/1/2024 το Νηπιαγωγείο μας επισκέφθηκε τη μεγαλύτερη έκθεση ρομποτικής της Ευρώπης στο Κέντρο Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος» του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού.Εκεί, ήρθαμε σε επαφή με όλες τις εξελίξεις της τεχνολογίας και της ρομποτικής.

Αυτή η συλλογή περιέχει 3 φωτογραφίες.

Θεατρική Παράσταση στο Γυάλινο Μουσικό Θέατρο

Νοέμβριος 2023

Το 3ο Νηπιαγωγείο Αρτέμιδος τον Νοέμβριο του 2023 επισκέφθηκε το Γυάλινο Μουσικό Θέατρο όπου και παρακολούθησε τη θεατρική παράσταση ” Ο Σέρλοκ Χόλμς και το αίνιγμα του λούνα παρκ” ένα παραμύθι της Αγνής Χιώτη.

Σέρλοκ Χόλμσ

Τα παιδιά του Νηπιαγωγείου μας τον Οκτώβρη του 2023 επισκέφθηκαν το δάσος του Υμηττού και με τη βόηθεια της ομάδας “Μουσείων Δράσεις” βάδισαν το βοτανολογικό μονοπάτι . Έμαθαν για τη χλωρίδα και τη πανίδα του Υμηττού μέσα από οργανωμένα παιχνίδια και ολοκλήρωσαν την επίσκεψη με κατασκευή από φυσικά υλικά.

Kaisariani 1