ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ” Η ΒΙΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΣΧΟΛΕΙΟ”

book title
Διαβάστε το βιβλίο στο StoryJumper

Με υπερηφάνεια ήρθε ένα ακόμη βραβείο να προστεθεί στα υπόλοιπα τη σχολική χρονιά 2023-24. Μας απονεμήθηκε σήμερα η σημαία των Οικολογικών σχολείων σε μια πολύ ωραία εκδήλωση στο μουσείο Μπενάκη . Ευχαριστούμε   όλους τους γονείς για τη στηριξή τους στις περιβαλλοντικές δράσεις που υλοποιούμε όλα αυτά τα χρόνια. Ευχαριστούμε την Ελληνική Εταιρία προστασίας της φύσης για τη βοήθεια και τη στήριξη των εκπαιδευτικών και των σχολείων. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν σε αυτή την προσπάθεια.

Βραβείο σχολείου IMG 6727 IMG 6716 431937135 253281681208230 6947382314615771660 n

ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΗΣ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ

Μία υπέροχη μέρα χθες, πραγματοποιήσαμε εκδρομή  παρακολούθησης εκπαιδευτικού προγράμματος σχετικό με την Αρχαία Αθήνα και έπειτα ξενάγηση στο Μουσείο της Ακρόπολης. Η ατμόσφαιρα της πόλης, η καλή μας διάθεση και η εμπειρία της επαφής με όσα είχαμε συζητήσει με τα παιδιά, έκαναν την εκδρομή αυτή μοναδική.

αρχείο λήψης 1 1 αρχείο λήψης 2 αρχείο λήψης

Δράση Δενδροφύτευσης

Την Κυριακή 10 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε συνεργατική δράση δενδροφύτευσης στην περιοχή μας. Τα παιδιά και οι γονείς του Νηπιαγωγείου  μας σε συνεργασία με το 4ο & 7ο Νηπιαγωγείο Αρτέμιδος και με το Δήμο Σπάτων-Αρτέμιδος φύτευσαν και ομόρφυναν τη περιοχή του Αγίου Νικολάου παρουσία του Δημάρχου της περιοχής και του αντιδημάρχου υπεύθυνου πρασίνου που είχαν ετοιμάσει το χώρο και μας παρείχαν φυτά κατάλληλα για την περιοχή . Στο τέλος της δράσης μας περίμενε και μία έκπληξη. Τα παιδιά παρέλαβαν βραβείο για τη συμμετοχή τους και γλυκίσματα που είχε ετοιμάσει ο Δήμος.

Στο παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε το. άρθρο που δημοσιεύτηκε στον Δήμο Σπάτων-Αρτέμιδος.

δεντροφυτευση 3 δεντροφύτευση 2 δεντροφύτευση 1

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΔΡΑΣΗΣ ΤΟΥ 3ου ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ