Σας ενημερώνουμε ότι η διαδικασία ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής για το σχολικό έτος 2024-2025 ολοκληρώθηκε. Αν έχετε υποβάλει ήδη αίτηση μπορείτε να την δείτε και να την εκτυπώσετε σε μορφή PDF στην εφαρμογή «e-εγγραφές» (στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr ) από την επιλογή “Οι Aιτήσεις μου” (μενού επάνω αριστερά).
Η A΄ φάση υποβολής ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής για το σχολικό έτος 2024-2025 ολοκληρώθηκε. Ευχαριστούμε για την ανταπόκριση και τη συνεργασία.
Επισημαίνεται ότι:
Δεν υπάρχει δυνατότητα υποβολής νέων αιτήσεων.
Για τις αιτήσεις που έχουν ήδη υποβληθεί:
δεν υπάρχει δυνατότητα τροποποίησης ή διαγραφής τους.
είναι δυνατή η προβολή, η αποθήκευση ή/ και η εκτύπωσή τους μέσω της επιλογής «Οι αιτήσεις μου» (κουμπί επάνω αριστερά μετά την είσοδο μέσω TaxisNet).
Τα αποτελέσματα κατανομής των μαθητών/τριών μέσω της επιλογής «Οι αιτήσεις μου» θα είναι ορατά:
Για τα ΕΠΑ.Λ. από τη Δευτέρα 08-07-2024 και ώρα 08.00 π.μ.. Οι μαθητές/τριες ή οι κηδεμόνες τους, εφόσον είναι ανήλικοι/ες, οφείλουν να οριστικοποιήσουν την εγγραφή τους επικοινωνώντας με τη σχολική μονάδα που έχουν κατανεμηθεί, από τη Δευτέρα 08-07-2024 έως και την Παρασκευή 19-07-2024.
Για τα Πρότυπα ΕΠΑ.Λ. από τη Δευτέρα 08-07-2024 και ώρα 08.00 π.μ.. Οι μαθητές/τριες ή οι κηδεμόνες τους, εφόσον είναι ανήλικοι/ες, οφείλουν να οριστικοποιήσουν την εγγραφή τους επικοινωνώντας με τη σχολική μονάδα που έχουν κατανεμηθεί, από τη Δευτέρα 08-07-2024 έως και την Παρασκευή 12-07-2024.
Για τα ΓΕ.Λ. από την Παρασκευή 12-07-2024 και ώρα 09.00 π.μ..
26 Ιουνίου 2024
από 2 ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΛΩΡΙΝΑΣ Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ, ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ & ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗΣ
Από τις 27 Ιουνίου 2024 και ώρα 07:00 έως και τις 05 Ιουλίου 2024 και ώρα 23:59, όσοι/ες επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. και ημερήσιων Π.ΕΠΑ.Λ., θα μπορούν να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση» για το σχολικό έτος 2024-2025.
24 Ιουνίου 2024
από 2 ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΛΩΡΙΝΑΣ Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΛΩΡΙΝΑΣ – Συνοπτική Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μονάδας (έτος αναφοράς: 2023-2024)
24 Ιουνίου 2024
από 2 ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΛΩΡΙΝΑΣ Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΛΩΡΙΝΑΣ – Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μονάδας (έτος αναφοράς: 2023-2024)
13 Ιουνίου 2024
από ΤΣΑΚΝΑΚΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συμμετοχή των μαθητών του 2ου Γυμνασίου Φλώρινας στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό με τίτλο “Δράση video – Πειράματα στο Γυμνάσιο”
Το 2ο Γυμνάσιο Φλώρινας συμμετείχε, για 1η φορά φέτος, στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό με τίτλο “Δράση video – Πειράματα στο Γυμνάσιο” για το σχολικό έτος 2023 24 που διοργανώνει κάθε χρόνο η Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε.) όπου συμμετείχαν συνολικά 37 σχολεία, από όλη την Ελλάδα, που υπέβαλαν 52 βίντεο.
Το σχολείο μας πήρε μέρος με 2 video “ Η κίνηση του μάγματος” (Γεωγραφία – Γεωλογία) και ¨Απομόνωση DNA από κύτταρα μπανάνας” (Βιολογία), όπου συμμετείχαν συνολικά 10 μαθητές /τριες οι οποίοι με την καθοδήγηση και την επίβλεψη της υπεύθυνης καθηγήτριας κας Δέσποινας Τσακνάκη – Γεωλόγο κατέκτησαν δύο χάλκινα μετάλλια.
Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές της Γ’ τάξης: Κωνσταντίνα Θώδα, Άννα Μαυρουδή, Ιωάννη Παπαδόπουλο, Πασχαλιά Ρακοβίτη, Ρωμανό Σπέρκο, Λυδία Σταμπουλτζή, Δημοσθένη Στυλιάδη, Δέσποινα Τριανταφύλλου, Μαρία Τσακμάκη και Ευαγγελία Τσαχειρίδου για τη συμμετοχή τους στην δράση αυτή.
Η ομάδα μας
Τα video με τα οποία πήραμε μέρος στον διαγωνισμό είναι:
12 Ιουνίου 2024
από 2 ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΛΩΡΙΝΑΣ Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Εμπόριο Κοζάνης
Την Τρίτη 14/05/2024 πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η εκπαιδευτική επίσκεψη στο Εμπόριο Κοζάνης στο πλαίσιο του αναλυτικού προγράμματος του μαθήματος της Μεσαιωνικής και Νεότερης Ιστορίας της Β΄ Γυμνασίου. Συμμετείχαν 77 μαθητές της Β’ Γυμνασίου.
Οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν το γραφικό χωριό του Δήμου Εορδαίας, χτισμένο αμφιθεατρικά στους πρόποδες του όρους Μουρίκι μέσα σε καστανιές και πεύκα. Με τη βοήθεια ξεναγού επισκέφτηκαν και θαύμασαν το πιστό αντίγραφο του Ναού της του Θεού Σοφίας (Αγια – Σοφιάς) της Κωνσταντινούπολης με τα υπέροχα ψηφιδωτά και το πιστό αντίγραφο του Πύργου του Γαλατά της Κωνσταντινούπολης.
Είδαν το παρεκκλήσι της αγίας Θεοδοσίας και περπάτησαν στις διαβατικές στοές. Τέλος, επισκέφτηκαν τον ιστορικό ναό του Αγίου Μηνά ο οποίος χτίστηκε στα θεμέλια παλαιού ναού το έτος 1815.
Υπεύθυνη της εκπαιδευτικής επίσκεψης
Θωμαΐς Χάρη
1 Ιουνίου 2024
από 2 ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΛΩΡΙΝΑΣ Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο VIDEO – ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΕΚΘΕΣΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΟΜΙΛΟΥ – Σχολ. Έτους 2023-24
Χρησιμοποιούμε cookies για να σας προσφέρουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία στη σελίδα μας. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε τη σελίδα, θα υποθέσουμε πως είστε ικανοποιημένοι με αυτό.ΕντάξειΔιαβάστε περισσότερα