ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΤΗΣ ΦΙΛΑΡΜΟΝΙΚΗΣ ΒΟΛΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Γράφουν οι μαθητές της Στ’ Τάξης

Ουρανία Μπαζιοπούλου, Δήμητρα Ανεστιάδου και Χάρης Μιχαήλ

Την Παρασκευή 8 Φεβρουαρίου μας επισκέφτηκε η Φιλαρμονική Δήμου Βόλου στο Σχολείο μας. Ο Μαέστρος έκανε μια σύντομη αναφορά στην ιστορία της Φιλαρμονικής, η οποία δημιουργήθηκε τη δεκαετία του 1920 από Κερκυραίους μουσικούς.

Έπειτα άρχισε η παρουσίαση των οργάνων. Το πρώτο όργανο που μας παρουσίασαν ήταν το Φλάουτο, το οποίο δημιουργήθηκε πριν από περίπου 50.000 χρόνια.

Το δεύτερο όργανο που μας παρουσίασαν  ήταν το Κλαρίνο, το οποίο αποτελείτε από 5 μέρη το επιστόμιο, το βαρελάκι, το άνω στέλεχος, το κάτω στέλεχος και την καμπάνα.

Το τρίτο όργανο που μας παρουσίασαν ήταν το Σαξόφωνο, που το δημιούργησε ο Βέλγος Αδόλφος Σαξ και του έδωσε το όνομα του.

Το τέταρτο όργανο που μας παρουσίασαν ήταν η Τρομπέτα, και είναι ένα από τα όργανα της Φιλαρμονικής.

Το πέμπτο όργανο που μας παρουσίασαν ήταν το Τρομπόνι,το <<ξαδερφάκι>> της Τρομπέτας.

Επίσης μας παρουσίασαν το Ευφώνιο και από τα κρουστά το Ταμπούρο και τα Πιατίνια. Ήταν μια καταπληκτική εμπειρία.